Posted by Jānis, tas kurš bloga autors | Posted in Apmetums, Drenāža, Lietus notekas | Posted on 03-03-2012
Šodien lielisks laiks – beidzot nolēmu apmeklēt savu ziemas miegā guļošo salmu māju! Viss principā izskatās labi, ja nu vienīgi vairākās vietās palielinājušās plaisas un vienu apmetuma stūri slīpie lieti un sals tomēr ir paplucinājuši vairāk. Nu nekas – teorētiski, tas jau bija paredzams. Varu tikai iedomāties, kāds izskatītos mājas apmetums, ja es to NEbūtu nokrāsojis – skats būtu vairāk nekā bēdīgs, jo jau šajā apdrupinātajā stūrī ūdens ir paskalojis nost smiltiņas. Līdz rudenim vai pat nākamajam pavasarim nelielās plaisiņas noteikti atstāšu neaiztiktas – ja tur apakšā kaut kas staigā, tad lai “izstaigājas” kā nākas, kā arī pie reizes, lai izelpojas pa plaisām mitrums. Ar mitrumiem mājas perimetrā viss izskatās salīdzinoši labi, domāju, ka drenāža savu darbiņu veic. Manīs, kas notiks lielākā atkusnī.
Bet nu – tagad lai runā galerijas bildes ar parakstiem!
Lūk, mana sārtā mājas spozme pirmajā, jūtamākajā pavasara saulītē! :)
"Parādes" durvju portrets.
Uz jumta pat drusciņ sniegs vēl palicis.
Grunts ūdeņu testa bedrei "vāks" vaļā uuuun...
... ūdens tajā bija 100cm dziļumā no zemes virsmas. Manuprāt, pavisam labs rādītājs. Jālūko, kas būs tālāk visiem sniegiem kūstot.
Lūk, mans dižais drenāžas grāvis ar "nedaudz" sapūstu sniegu.
Grāvis? Kāds grāvis? Kurā vietā? :D
Un te jau vērojam apmetuma plaisas. Principā, šitā te jau bija arī rudenī.
Šī plaisa pie loga rudenī tik gara gan vēl nebija.
Māja dzīvo un kustas. Un viegli ieplaisā. :)
Kā redzams - slīpais lietus par spīti garajam jumta pārkarei vienalga ir normāli paslapinājis sienu un lāseni.
Un arī te kā redzams lietavas tikušas līdz sienai. Ēnā esošā smilts pavisam sasalusi.
Un te redzams, ka lietus notekā tomēr ir kāda sūce, jo zeme slapja - vasarā būs kārtīgi vēl ar bituma mastiku jānoiet pa renes iekšpusi.
Un te jau sāpīgākais, lietavām visvairāk pakļautais stūris...
Lietus paskalojis, salīdis aiz krāsas un apmetuma, sasalis un - plorkt, atšķēlies no sienas.
Šī, manuprāt, ir vienīgā nopietnākā apmetuma skāde pēc ziemas.
Dīvaini ne - stūris, kas visvairāk prom no vējiem, taču visvairāk saslapinājies un aplupis.
Šis stūrītis gaaandrīz bez plaisām. Viena maziņa, maziņa. Varbūt tāpēc, ka šo stūri zinu, ka apmetu es pats? :D
Un te tāds "rūsīgs" nesmukums, pie kura laikam varētu būt vainīgs zviedru krāsā esošais vara vitriols - tā brālis saka. Acīmredzot, būs palodzes jānokrāso.
Un te vēl mazliet "zaļumiņa" jau uz citas palodzes.
Notekai ar to ūdens tēmēšanu iekš šīs mucas ne pārāk labi veicas... :D Būsim vasarā koriģēt.
Iekšā viss izskatās absolūti labākajā kārtībā - viss sauss un bez plaisām.
Ja būtu griestu pārsegums - domāju, ka iekšā būtu jau mazliet siltāks kā laukā.
Vieta ieplānotajam "patiesības lodziņam", kas ļaus aplūkot, no kā tad īsti tās mājas sienas ir veidotas.
Bilde Progresa galerijai (kopš rudens bez izmaiņām). Kvalitāte štruntīgāka - bildēts ar telefonu, jo kamerai beidzās baterija.
Pavasarīgais skats uz māju.
Apmetuma krāsa joprojām patīkama. :)
Paspārnes dēlīši "nostaigājušī", kā rezultātā šur tur parādās pa kādai baltai, nenokrāsotai strīpai. Nekas neparasts.
Mans zaļais drenāžas grāvis pat ar nelielu slapjumu.
Nodrupis tas stūris, kurš bija visvairāk slapjš. Tas toč` bija gaidāms.
Tā vaina ka ka drups apmetums stūros virs lāseņa laikam būs hroniska,pie šādas konstrukcijas uz lāseņa kāds mitrums no lietus vai kūstoša sniega reizēm krāsies.Ja apmetums karātos drusku pāri pamatu konstrukcijai būtu labāk.Izeja būtu šajās vietās ūdensizturīgs apmetums un nokrāsot tajā pašā krāsā.Un vēl izskatās ka siets bijis cieši piežņaugts salmiem stūros,lai apmetums labi turētos būtu jāliek vēl viena kārta sieta stūros drusku nost no salmiem,lai iznāk apmetuma kārtas iekšpusē.
Jā, pie lāseņa vajadzēs kaut ko ūdens izturīgāku – es domāju, ka varētu izlīdzēties arī ar ūdensnecaurlaidīgu krāsu tajā joslā virs lāseņa. Tas arī varētu būt variants.
Par sietu domu sapratu, tad jau manīs kā to pasākumu risinās. Viena ideja man radās – ēkas stūros mierīgi var uznaglot smuku 90 grādu dēļu leņķi (krāsotu ar zviedru krāsu) – nosegsies stūra plaisas un tās būs pasargātas pret nokrišņu ietekmi. Kā tas izskatīsies vizuāli – to gan vēl jāpaštuko, varbūt nemaz nav tik laba doma.
Jāni, tu tak te bezmaz zvērēji, ka apmetumu kādu joslu virs lāseņa piesūcināsi ar hidrofobizējošu smāķi, lai ūdens nesūcas iekšā. Kur tad tā ideja pazuda?
Dzelzs vitriols, ne vara, ja kas…
Ūja, vai tiešām zvērēju? Es varbūt solīju to izdarīt jau tad, kad konstatēju, ka apmetums pie lāseņa plaisā.. Nekas, pēc kara visi gudri! Būs viss bumbās!
Tieši manas domas, tam lāsenim tur vispār nebija jāatrodas- konsruktīvi nepareizs risinājums, bet kā saka- pēc kara jau visi gudri, tāpēc tagad atliek meklēt risinājumu kā ar to cīnīties. Skaidrs ir tas, ka neskatoties uz sllīpumu tur krāsies sniegs, ledus, ūdens, kas sūksies sienā, tāpēc manuprāt vismaz pāris cm augstumā vajadzētu izveidot kādu hidroizolāciju. Neko konkrētu nevarēšu ieteikt, par cik nēesmu būvnieks, bet tāds pats pašbūvētājs kā Tu. Ne vienu reizi vien mums sanāks uzkāpt uz grābekļa, bet nejau mēs par to raudāsim! Lai viss izdodas!
Ir divi varianti, kā veido apmetuma slāni attiecībā pret pamatiem – viens ir, kā Aivars minēja, veidojot apmetuma pārkari pār pamatu cokolu; otrs variants ir veidot tā, kā esmu izveidojis es ar lāseni. Es NEvarēju izveidot apmetumu tā, lai tas karātos pāri apmetumam – tad man visi pamati būtu bijuši citādāk jātaisa!
Šī ir normāla prakse, ja vien apmetums pats par sevi ir pārliecinoši ūdensdrošs. Manā gadījumā tas nav tik izturīgs (pagaidām) – risinājumu jau minēju tepat komentārā augstāk. Domāju, ka izdosies! Un kur nu bez grābekļiem celtniecībā…
Vēl vai tik liela daļa vainas ka mitrums trāpījis uz stūriem nav tajai ķēdes notekai ? Vispār jumta pārkares ir lielas un sienām vajadzētu būt sausām,varbūt vējš norauj ūdeni no ķēdes un aiznes līdz sienai ?
Jā, šādu iespējamību es neizslēdzu, ka tajā stūrī vējš no ķēdes ir slapinājis to sienu – un tā kā bija plaisas, pa tām iesūcās apmetumā un sals padarīja savu. Taisi kādu pārkari gribi – esmu pats redzējis teju horizontālu lietu. Nekas, man jau ir funktieris kā šīs lietas risināt.
Es gan nedomāju, ka no ķēdes vējš var noraut būtisku ūdens daudzumu … Bija dažas reizes šoziem, kad vienkārši bija slīps lietus/slapjdraņķis, ķēde tur ņepričom imho.
Lāsenim pie sienas daļa varēja būt uzlocīta uz augšu un ja vaig nokrasota mājas krāsā, bet tiešām pēc kara visi gudri
Tur arī tagad var pieskruvēt tādu maluklāt janukas
Uzreiz uztaisīt lāseni tādā konfigurācijā, lai pie sienas pieguļošā daļa būtu uz augšu, bija praktiski nereāli, neracionāli. Turklāt jāņēm jau vērā, ka siena nav līdzena – līdz ar to arī šobrīd varētu būt problemātiski pielikt malu, kas pie sienas stingri piegulēs. Manuprāt, tad jau labāk vnk nokrāsot ar ūdensnecaurlaidīgu krāsu to apakšējo joslu un būs normāli!
Šito es par to ka sniegs krāsies un mērces sniegu šādā izpildījumā… bet nu jā var uzlikt hidroizolāacijutas pēc taviem ieskatiem.
Jā Jāni, to es zinu, ir ne tikai 2 varianti, bet trīs, trešais būtu vienā plaknē ar pamatiem. Man izteikums par konstruktīvi nepareizu risinājumu bija tēmēts uz salmu māju, kas apmesta ar māliem. Cik zināms salmu mājas celāji netiecas uz super gludām virsmām, bet bija kaut kur dzirdēts, ka nedrīks arī atstāt pārāk lielus izvirzījum us( negludumus) uz kuriem varētu krāties sniegs un bojāt apmetumu, tad manuprāt tas lāsenis ir potencionālais mitruma uzkrājējs!
Pēc kara visi gudri. Tāpēc jau tagad arī domājam, kā risināt situāciju. Kā jau teicu, ūdensnecaurlaidīgas krāsas josla varētu būt vienkāršākais variants.
Nu ko jasāk būvniecības sezona..
Uhhh, pat domāt negribās… Man te prāts ar citām lietām baisi nodarbināts, bet ik pa brīdim jau mocu sevi ar domām arī par celtniecību.
- Kādu lētāko grīdas konstrukciju/segumu taisīt, ja vairs neplānoju siltās grīdas…
- Pirms griestu pārseguma vispār būtu starpsienas jādabū puslīdz skaidrībā.
- Starpsienām radās doma varbūt karkasu no apaļkokiem taisīt un aizpildīt ar kaut ko improvizētu nevis riģipsi…
Par grīdu nav ko daudz domāt 5 vai 10cm puķiks, plēve, armatūras siets un betons nekas ētāk un wnk nesanāks.
Starpsienas manuprāt taisi normāli no metāla profiliem un reģipša. Manuprat taisot kautko no apaķokiem nočakarēsies nepajokam. Gala rezultāts gan varētu beigās būt ok un piestāvāt mājas koncepcijai kopumā.
Ir nācies saskarties ar info, ka grīdu varot ar putuplastu obligāti nesiltināt, jo no zemes jau it kā mazliet siltums nāk un mājā saražotais siltums tāpat ceļas uz augšu…
Jā, betona grīda teorētiski varētu būt vienkāršāk, bet tad kaut kāds segums (linolejs, lamināts) jāliek, un grīda ziemā būs visai auksta. Štukojos, kādi varianti būtu ar dēļu grīdu. Forši jau ir, bet sanāks padārgi, a finanses šogad manāmi ierobežotākas.
Starpsienas – riģipsis teorētiski, protams, vienkāršāk, bet kā jau minēji pie mājas koncepcijas varbūt arī nemaz nav pats labākais variants. Varētu mēģināt kaut ko arī ar mālu izfunktierēt, teorētiski.
Aha es tak saku mana ideja ir vislabākā. Uztaisi visu lai ir tikai pac nepieciešamākais un ej iekšā dzīvot. Būs komunalkas intrigas ar privātmājas šarmu.
–
Betona grīdu pats var ieliet, uzmet lāgas, ēveļskaidas un grīdas dēļus vai parastus ēvelētus dēļus.
Griesti vagonka vai dēļi + ekovate
Sienas var no salmu blokiem likt ja mājas tilpums atļauj
Vanasistabā kaut kas dēļveidīgs kāds osb uz lāgām un pa virsu uzlimēts linolejs (var dubultā slānī ja ir sāpe par mitrumdrošumu)
Saules kolektoru jau laicīgi paķert vasarā ģimenei noderēs.
Un iestādi kaut ko garšīgu pie mājas un kādu ēdamlietu koku kas zin kā būs nakotnē
Ah sienas vajag ar termospēju tad laikam jāņem Keraterm 12 cm .. un labu pamatu sienai.
Principā var garo horizontālo sienu no keraterm kā siltuma akumulatoru cauri visai mājai un mazās no salmu blokiem
Pie iekšējām sienām var atļauties visu ko,no standarta reģipša līdz kaut kam eksotiskam kas tikai Discovery un internetā redzams,kā presētas grunts(compressed earth) sienas .Reģipsis protams ir visvienkāršāk,bet nesapasēs ar pārējo ne dizaina,ne tā teikt idejiski.Siltumvadāmība nav svarīga -es personīgi izvēlētos kaut ko masīvu,kā ķieģeļus,un taisītu sienas pabiezas- siltuma akumulators.Par tiem apaļkokiem arī izklausās interesanti.
kāds nevarētu apgaismot par te pieminēto ekovati – kā viņa ir, ok vai nē?
Oi, par ekovati visos ar celtniecību saistītajos interneta nostūros ir tiiiik daudz diskusiju bijis, ka neņemos te gari diskutēt. Ar ko tad viņa var “nebūt ok”?
Ja man būtu jāizvēlas ieklāt lokšņu akmens/stikla vati vai arī iepūst ekovati – noteikti izvēlēšos pēdējo, jo gan efektīvāka un ātrāka iestrāde, gan arī mazākkaitīgi vates putekļi. Par bora piejaukuma (pret degšanu) kaitīgumu uz veselību joprojām publika strīdas.
Vēl foršāk būtu izmantot kādu kokšķiedru, kaņepju vai pat aitas vilnas vati, tikai tās maksā daudz un neesmu pētījis, ar ko tās ir apstrādātas ugunsdrošībai. Pats griestu pārsegumam apdomāju variantu ar koka ēveļskaidām un kaļķa piejaukumu – pa tēvu tēvu modei!
..starpsienas..
es iesaku..koka karkass..fibroliits un viegls apmetuma pieskaariens,lai struktuura saglabaajas..vai arii, ja fibroliita iestraade notiek pa smuko,tik kraasa virsuu..
p.s.
protams pa vidu starp fibroliitu vati..
vai arii..koka karkaas..rigipsis..un gjipsha apmetuks kursh uzklaats biezaakaa kaartaa..un njemam rokaa maklavicu ar cietaakiem sarim..un briiva valja fantaazijas lidojumam..
Fibrolīts ir labs materiāls, tikai nav nekāds lētucis. Bet man patīk tā struktūra. Vienīgi “problēma” ir ar šuvju vietām starp loksnēm, tās diezgan labi krīt acīs. Kā arī fibrolītu jāskrūvē pie sienas ar skrūvēm un palielām blīvēm – arī tās zem viegla apmetuma gana labi kritīs acīs.
Pildījums starpsienai – man pagaidām kā opcija šķiet tās pašas ēveļskaidas, tika nevaru saprast vai iekšsienās kaļķis tur klāt būs laba lieta – vertikālās sienas ar papīra blīvslāni jau nenosegšu, kā griestus, lai tie kaļķu putekļi sienās nenāktu.
Uz riģipša redzēju, ka izmanto plānā slānītī rotband apmetumu – iekšā esošie graudiņi arī smuku faktūru uztaisa. Es arī esmu par fakturētu virsmu nevis gludo, nolaizīto eiroremontu.
Ja Tev ir mežs un nav grīdas apkure, es noteikti liktu dēļu grīdu. Gan jau kādā gaterī var ko sarunāt par žāvēšanu un sazāģēšanu. Ja ne, tad dēļi ir no 6ls/m2. Pats pagājušo gad ieliku jaunu dēļu grīdu – esmu super apmierināts. Nekas sarežģīts. Ar kādu padomu ar padalītos.
..tavaa maajaa..lai runaa,ko grib nekaadi laminaati un linoleji..absurdi tas buutu..tikai koks..un nevajag dziities pakalj perfektumam..griida ir fantastiska,kad taa chiikst..man tas patiik..un taas shkjirbas starp griidas deeljiem..uh..ar to maajas celshanu ir naakas atteikaa ir..kties no liela daudzuma nashchu,lai buutu pa smuko..nebuutu nozheelas,ka esi paskopojies uz to,kas patiiikas..
bet par to fibroliitu..man u ziemu vinjsh nostaaveeja maajaa neiestraadaats..kaada superiiga smarzha no ja ne fibroliitu..tad starpsienas darini no koka..izdomaa,kas patiikas un uz priekshu..
Es perfektumam tā īsti nemaz neesmu dzinies pakaļ, par to man sirds mierīga.
Oi, patīk jau man daudz kas un patiešām nav iebildumu pret koka grīdu, fibrolīta sienām utt., vienkārši, ar tām finansēm ir ļoooti ierobežoti, tāpēc arī ik pa brīdim pačīkstu, meklēdams tiešām ekonomisko risinājumu.
Bet no otras puses, varbūt tad nav ko iespringt (no esošās mājas laukā nemet) – vienkārši jābūvē ar prieku un baudu tādā tempā, kā atļauj naudiņas. Līdz šim esmu centies teorētiski steigties, jo biju iekalis domu šoruden ievākties, tad nu arī visu laiku “ekonomēju”, bet varbū nav ko sevi mocīt un tad jau laiks rādīs, kā lietas noritēs!
Mājas celtniecība arī tīri psiholoģiski un emocionāli man ir arī iemācījusi dažādas jaunas lietas, iemācījusi tikt galā ar lēmumiem, pieņemt dažādus kompromisus utt. Attīstās ne tikai rokdarbu prasmes, bet arī paurītis sāk skatīties uz lietām plašāk un citādāk.
Nekas jauns šeit nenotiek?
Es pagaidām sezonu vēl neesmu iesācis. Kaut kā šobrīd neceļas roka tai virzienā, gaidu iedvesmas momentu. Bet patiesībā lielākais šķērslis laikam šobrīd ir arī tas pats vecais labais – nav īsti laika un naudas… Pagaidām nevaru saprast, kas būs tas pirmais, ar ko šogad varētu turpināt. Iespējams, jāmēģina pašrocīgi maisīt un ieliet melno betona grīdu iekšpusē.
Ātra un lēta melnā grīda.
Sev lējām divatā, paši jaucām maisitājā aizņēma 3 dienas, laikam ātrākais ir 2 dienās. Drusku zem 80m2, biezums 5 cm.
Saliku brusas 5×5 cm ik pa ~ 2 metri, nolīmeņoju brusas lai ir daudz maz horizontāli.
Lej betonu aiz katras aizlietas ailes atstāj tukšu, ar kaut kādu 2 metru dēli velkot pa brusu nolīdzina.
Kad nokalst pirmās joslas (pāris dienas) lej atlikušās velkot dēli pa jau esošajām betona joslām.
Ja gribi max ātri paņem kādus vietējos kas jauks betonu. Par iespēju ieliet vienā dienā nezinu, bumbiers ganjau un pamat;iga līmeņošana.
Man tāda grīda izmaksāja drusku virs 100 ls ieskaitot apmaksātu viena drauga palidzību. Betons bija ap 4 m3.
Cenas ziņā laikam sanāk puscena, jo bumbiera betons būtu ap 50 ls * 4 = ~200 ls
Jā, doma un princips saprotams. Vienīgi vajadzēs granti un smiltis laikam pasūtīt, kas pie šodienas degvielas cenām varētu sanākt neinteresants pasākums. Moš jāved pašam ar piekabīti no kaut kurienes…
Tikai tīri informācijai – uz 4m3 betona cik Tev vajadzēja smilti / granti / cementa maisus?
Cementu ceturtdaļu, ganjau arī piektdaļa būtu ok. Es vienmēr uz aci beru.
Un kāda attiecība klāt beramajai smiltij un grantij?
Smilti nafig. Grants 3 : cements 1
Apjautājies zinātājiem vai melnā grīda der grants 4 : cements 1, domāju ka šādi ar derēs.
O, paldies par konkrētu “recepti”! Taps noskaidrots!
Manā gadījumā uz 100 m2 grīdu vajadzētu tad kādus 5 m3 ar betonu. Tas nozīmē 4 m3 ar granti un 1 m3 ar cementu. Laikam veselu paleti vajadzēs pirkt.
Aha es pieņēmu, ka tonna cementa ir tas viens kubs cementa. Iespējams dzīvē kubs cementa ir mazāk. Tur dārgākais ir cements jebkurā gadījumā,
Bet nu bumbieris maksās ap 250 vai 300 ls laikam… es nez kāds tur ir ietaupījums, tu pricipā vari atbalstīt vietējos iedzīvotājus, kuri visu izdar;is tu tikai uzraudzīsi un paralēli grīdas liešanai nodarboties ar citām lietām
Man tur tuvumā nav neviena vietējā iedzīvotāja, tā kā tāpat pašam jātransportē šamējos būtu.
Tonna cementa nemaksā nemaz tik ļoti daudz – 25 gab x 40 kg = 3 Ls x 25 gab = 75 Ls. Un tad nu vēl grants un elektrība (+ darbs).
Neaizmirsti tik par armatūras sietu un putuplastu zem grīdas domāju ar 5cm pietiks. Jauc betonmaisītājā 4 saiņus grants + 1 spainis cements var pat pilnu to spaini nebērt. Samaisi sākumā visu sausu tad pielej klāt ūdeni.
Ja ir luste uz skrūvēšanu, fibrolītu var pa 50 sant./kv.m. ieprikt- atgriezumi no ražošanas. Bija ss.lv sludinājums jelgavniekiem.
Un ko tauta var ņemties ar to grīdas betonēšanu- vai ventilējamo pagrīdi visi jau sen aizmirsuši?
Pastāsti mazliet vairāk par to ventilējamo pagrīdi – kāds ir funktieris?
Man it kā teorētiski problēmas, ka nav kur dēļu grīdas sijas droši uzkarināt/uzsēdināt, tāpēc it kā domāju par to melno betona grīdu. Uz pamatu lentas vien īsti nesanāks, viducī arī drošus/nepeldošus atbalsta punktus vajadzētu.
Es sev izēlējos šo nevajadzīgo zemgrīdas betonu – uz viņa arī stāv sienas. Sienas gāzbetons, tas vēl jāapmet ar kaļķa cementa. Esmu gan redzējis, ka cilvēki dzīvo iekštelpās ar neapmestām sienām un izskatījas pat romantiski. Žēl ka viņi nezin, ka uzjaucot vienkāršu krāsu un nokrāsojot šo mūri tas izskatītos pat ļoti OK!
Var jau likt arī salmu bloku sienu, bet tas prasīs daudz darba vai algot citus, un otrajā gadijumā vairs salmu bonusu tā īsti neizjūt.
Vari uztaisīt talku, level 1 ieliet betonu, level 2 uzsliet gāzbetona (visticamāk laikam) sienas. Pirms sienām gan griestus vajadzētu apšut…
Kā saka fināls visgrūtākais, bet šeit mes varam izdomāt daudz veidu kā kādus būvdarbu segmentus pārnest tālā nakotnē…
Akjā tev tak vajadzēja arī termomasu sienās vai pofig?
Iekšsienās
Precīzas vadlīnijas ar izmēriem vēl neesmu skatījies, bet pēc teorijas- ja pamatiem aukstums ziemā cauri neiet un esošā pamatne ir sausa (mitrums nenāk uz augšu), tad uz pamatnes saliek/sabetonē klucīšus (Tavā gadījumā arī pie pašas sienas, ja netiec klāt sienas statņiem vai pamatu lentai, kur dēļu gala lāgām atbalstīties). Pāri iet grīdas dēļu klājums.
Svarīgs nosacījums ir caurumi pamatos ar sietiņu pret mazajiem dzīvniekiem. Vasarā pagrīde vēdinas, nākot tuvāk mitrajai ziemas sezonai, caurumus aizkorķē.
Šādu varinatu izvēlējos, jo 1) esošos pamatus pielejot ar betonu, tā ražotāji čurātu biksēs no priekiem par peļņu, 2) SabetonēVisuKoVari ir modes kliedziens nevis piemērotākā varianta meklējums.