Pārdomas par apkuri – aug skepse pret siltajām grīdām

34

Posted by Jānis, tas kurš bloga autors | Posted in Apkure, Cits ..., Grīda | Posted on 14-02-2012

Birkas:, , , , , , , ,

Tāpat kā dabā un celtniecībā, arī blogs nemīl tukšumu. :D Neļaunojieties, ka kādu brīdi atkal klusums. Īsti nekādas fiziskas darbības pašreiz nenorisinās, tik vien kā periodiski savu galvu pašausminu ar faktu – “drīz atkal sāksies sezona…”. Lūšu Dravas projektiņš kā jau prognozēts mierīgi turpina čubināt lēnu gaitu uz priekšu. Bet šoreiz galvenokārt gribēju padalīties savās atkal uzaugušajās pārdomās par šobrīd aktuālo apkures tematu. Drebinos pa pašreizējo māju, jo pašvaki ar siltinājumu, tad nu cepu prātā ilūzijas, kā nez varētu būt nākotnē iekš manas mājas?

Ar dažiem lēmumiem ir grūti. Es neesmu neizlēmīgs, bet dažus lēmumus pieņemt reizēm ir ļoti grūti. Izskatās, ka dažādu aspektu dēļ arī apkures risinājuma izvēle tomēr varētu būt šis gadījums. Kā jau zināt, jau labu laiku pārliecinoši esmu sevi iepotējis uz ideju par siltajām grīdām un normālu malkas katlu (nevis kamīnkrāsni). Tomēr nu ir virkne lietu, kas šinī variantā jau kādu brīdi periodiski sākuši šaustīt manu prātu…

Aug skepse pret siltajām grīdām. Lasīts, dzirdēts, ka guļamtelpā siltās grīdas tomēr neesot labas elpošanai un arī plūstošā ūdens enerģijas starojuma dēļ. Zviedrijas bērnudārzos visā telpā siltās grīdas neatļauj uzstādīt, jo neesot kur putekļiem nosēsties (kaut kāpēc ticas tiem skandināviem). Eiropā birojos siltās grīdas totāli neesot labas – baigi uz kājām bliežot tiem pie galda sēdētājiem…
Piņķers arī ar uzstādīšanu tomēr – vienādi cilpu garumi, plūsmu ātrumi, regulatori, tiešām zinoša speciālista vajadzība – vispār spīd paliels cipars, ko pašreiz jau jūtu ka būs grūti celt (izmaiņas ienākumos). It kā tāpat kontūrā kaut kur radiatoru tomēr vajagot (kaut vai tais pašās guļamistabās) utt….  Bez elektrības ar siltām grīdām ir “dimba”. Zinu, ka ir ģeneratora opcija, bet nevaram zināt kādi laiki degvielai pienāks, attiecīgi nebūtu slikts arī pašteces variants (kas siltajām grīdām ir gana komplicēts uzdevums). Lūk, šitā domu čupiņa mani nu ir sākusi tramdīt, laikam jau ar to izmaksu ciparu priekšgalā… :-?

A uz ko tad es ceru? Radiatori? Pats tagad vairs īsti nezinu uz kādu “lēto superrisinājumu” ceru. Laikam kļūstu par vidējo latvisko nūģi, kam paralēli labi un lēti, sāk gribēties arī “labāk vienkāršāk”. Uhh, es pats zinu, cik ļoti gribētos to lielo betona siltummasu zem kājām un tamlīdzīgas ekstras, tomēr iekšēji pamazām aug sajūta, ka klasiskie radiatori varētu būt muļķu drošāks risinājums, ticams lētāks risinājums (iesākumam), un sirdij mierīgāks risinājums, jo arī bez elektrības šī lieta tomēr kaut kā darbojas (ja par to ir padomāts). Un ir arī uz kā zeķes žāvēt… :D Bet atkal jādomā, uz kā tos radiatorus stiprināt – kronšteini pie grīdas, jo pie sienām es neko pielikt nevaru.
Varbūt pie nesiltajām grīdām arī masīvā betona klona vietā var apdomāt kādu vasaras plikajai kājai tīkamāku grīdas segumu un arī izmaksu ziņām optimizētāku grīdas pīrāgu (pats vēl nezinu). Grīda, piemēram, no pašu meža dēļiem, nez… (baigā ņemšanās laikam gan).

Bet varbūt tomēr kārtīga krāsns? Vēl jau pa galvu pilnam ķīselim arī pašķobās doma, ka – varbūt vispār piekāst trubas un tēmēt uz kaut ko pat vēl klasiskāku – kārtīgu krāsni… Harijs Tučs jau labu laiku dikti slavē savu centrālo akmenskrāsni, kas viņa 150 m2 māju uz diennakti ar 6ām pagalēm piesilda. It kā tas primitīvisms tiešām uzrunā. Bet atkal bažas par tiem mājas tālajiem stūriem, jo īpaši WC zona, vai tur būs gana silti. Jā, gaisa vadi to risina, bet atkal nomāc tā putekļu cirkulācijas padarīšana, un bez dūcoša ventilatora ar uzreiz neiztikt… Oii, pats sevi mocu, kā jocīgs. Bet nu reizēm man uznāk tādas garīgā mazohisma tieksmes. Kaut kā mani tomēr neliek mieru tā doma – jo vienkāršāk, jo labāk (drošāk). Ko jūs, cienītie bloga lasītāji, par šiem maniem mazajiem suņa murdziņiem domājat? Pakomentējiet, varbūt ar jūsu palīdzību ieriktēšu domāšanu kādā konkrētā gultnē!


Mazliet iekš TV raidījuma un vēl Aleksandra jaunumi. Vēl tā starp citu piebildīšu, ka nesen mazliet pavīdēju arī vienā LTV raidījumā, kur eksperti gari diskutēja par visādām māju energolietām lokāli un globāli. Tajā pat 9.februāra raidījumā “Eiropa. Mīti un realitāte” bija arī stāstiņš par to pašu manis jau pieminēto Hariju Tuču, bet uz beigu pusi viens tiešām foršs stāsts par latviešu džeku, kas nopietni un ar tiešām saprātīgu motivāciju ķēries pie izgudrošanām – viena reāla lieta – vertikālais vēja ģenerators. Ievērtējiet – pieeja un attieksme puisim nopietna, priecē! Es pats tur īsi pamuldējos pēc 11tās minūtes.
Un vēl starp citu – šodien arī palasījos Aleksandra piedzīvojumus ar nokritušo māla apmetumu un ieguvu vēl kādu info par Lietuvā ražotajiem EcoCocon salmu sienu moduļiem. Forša lieta. Vājprātīgi dārgi it kā arī teorētiski nav. Gan jau iedzīvosies šis variants.

Comments (34)

opaa…
kko taadu nebiju no Tevis gaidiijis ;-)

puteklji, uudens starojums, elposhanas problēmas… nu nezinu, skjiet esi daudz interneta salasiijes!

Manam tēvam ir un pats pagājušajā rudenī esmu ielicis zemgrīdas apkuri (nav gan vēl aktīva dzīvošana). Pārdomas ir sekojošas.

1) guļamistaba – vēsāks ir patikamāk un iespējams arī veselīgāk, tam es noteikti varētu piekrist, tomēr uztaisot vienu zonu guļamistabai to zonu arī varēsi apsildīt mazāk. jeb izdarīsi kā manās tēva mājās, uz grīdas mīkstais segums kas rezultātā siltumu aiztur vairāk savukārt istaba vēsāka.
2) ūdens starojumu neapskatīšu, nav man pietiekošas zināšanas, tomēr tad jau vairāk ticu saplēstu spoguļu, horoskopu un melnu kaķu mītiem.
3) putekļi – radiatori viennozīmīgi vairāk veicina telpas gaisa cirkulāciju, jo temperatūras atšķirības ir lielākas. līdz ar to arī putekļu pārvietošanās vajadzētu būt izteiktākai. šis ir ļoti diskutabls jautājums. noputējušu sienu aiz radiatoriem es esmu redzējis. savukārt pie vecākiem neesmu novērojis apkures sezonā vairāk noputējušus plauktus.
4) elektrības var būt problēma. man priekš krāsns ir 1.5 collu trubas līdz ar to krāsns iet uz pašteci un pārkaršanas nav iespejama. Grīdas sūknis var arī kādu laiku nestrādāt, jo betonam inerce ir liela. Man no +15grādiem līdz +3 temperatūra nokrita ~4dienās (ārā bija zem nulles).
Sencis sūkni baro, ja nepieciešams no parastā auto akulumatora, garākiem elektro pārrāvumiem, protams, viens mazais degvielas ģenerators par skādi nebūs. Tomēr radiatoriem šķiet šī problēma ir tik pat aktuāla.

zemgrīdai viennozīmīgi vajag akumulatoru(-us), attiecīgi vietu kur nolikt un izmaksas pie iegādes.

ar izmaksu salīdzināšanu man būs grūti Tev palīdzēt, jo neesmu licis radiatorus, tomēr uz zemgrīdu izdevumi savācās…

Ja plāno suni un turēt to istabā, tad zemgrīdas apkure galīgi neder zonās, kurās viņš uzturēsies.

Un galvenais mans izvēles kritērijs par zemgrīdu bija. ja ir jākurina ar malku un parastu viadrus (lasi nav gudras automatizācijas un nav vajadzīga perfekta malka), tad neredzu citu iespēju kā nodrošināt telpās vienmērīgu klimatu visas dienakts griezumā patstāvīgi nestāvot pie krāsns. jo radiatoru siltums ir ātri zūdošs un temp svārstības telpā līdz ar to. Ja ir gāze, gāzģenerācijas, granulu vai vēl kāds daļēji vai pilnībā automatizēts katls, tad šis atkrīt, jo iestādi temperatūru un miers. Es to visu panāku ar jaudīgu krāsni + 2t ūdens akumulatoriem + zemgrīdas apkuri.

Daudz sarakstīju un vēl tik pat daudz būtu ko rakstīt. tādas ir manas pārdomas, pieredze un nepretendēju uz vienīgo patiesību.

Lieta, kuru Tev tiešām ir nepieciešams atrast – santehniķis ar pieredzi UN tāds uz kuru vari paļauties (pat daudzu apmierinātu interneta lietotāju viedokļi, diemžēl nav garants, ka meistars nebūs jāmeklē cits, jo šis netiek, nav sazvanāms un … un tas viss notiek pat tad, kad esi gatavs maksāt nosaukto ciparu).

Interesanti, kas tieši jūs tā pārsteidzis? Daudz salasījies? Nu ir man tāds “nelāgs ieradums” kā lasīt daudz un dažādus informācijas krikumus un tad izmalt tos caur galvu un censties racionāli/emocionāli izdarīt secinājumus.

Par tiem putekļiem un guļamistabu. Protams, ka konvekcijai no siltām grīdām fiziski loģiski vajadzētu būt mazākai, taču tai pat laikā sildvirsmas platība ir tiešām liela. Un nācies lasīt, ka siltas grīdas tos putekļus kā reiz arī tur 50-70cm augstumā virs zemes, ko tad elpo iekšā bērni (sejas augstumā) un mēs, kad guļam gultā… Protams, ka te var vēl daudz strīdēties par tiem putekļiem utt., bet kaut kā tomēr emocionālo mieru nedod viss to nianšu kopums, ko sarakstīju.

Uff, riktīgs pārāk daudz domājoša cilvēka teksts. Gandrīz gribas ieteikt kādu mēnesi par šito visu nedomāt un tad pēkšņi izrādīsies, ka idejas galvā ir sakārtojušās.
Kas attiecas uz drēbju žāvēšanu – siltā grīda tam lieliski noder. Nu, tikai tas skats, ka grīda ar drēbēm piemētāta :)
Par putekļiem nezināšu baigi komentēt, ja nu tikai no pieredzes – ka guļamistabās ar siltām grīdām putekļi izteikti krājas zem gultām, kur tie savērpjas tādās foršās grīstēs :) Neatkarīgi no tā, vai zem gultas ir apkure vai nav.
Papildus radiatoru guļamistabā diez vai vajag, guļamistabā labāk vēsāks. Sanitārajā mezglā gan radiators ir tas, kas dod ievērojamu komfortu.
Funktierējot par elektrības pārrāvumiem, der paanalizēt, cik bieži tādi gadās un cik ilgi notiek. Man ir ģenerators jau 4 gadus un es tā arī ne reizi to neesmu izmantojis. Ilgākais elektrības pārrāvums bija 15 stundas, kas ir paciešams laiks, sevišķi, ja mājās ir kamīns. Mūsu mežā, pirms tur ievācāmies, ilgāks pārrāvums esot bijis tikai pēc slavenās janvāra vētras, tad gan tās bijušas 2 nedēļas.

Mmgm, kurš nu būtu to teicis par to “pārāk daudz domājošs”… :D
Sistēmas autonomija man patiesībā rūp vēl tālākā nākotnē. Neesmu baigi apokaliptiski domājošais, bet tiešām nevar zināt, kā dienās ar elektrību var būt. Tā kaut kā. Nav prioritāte, bet iespēja darboties paštecē – par sliktu nenāktu.

Nu gan tev kāds muļķības sastāstījis. Siltās grīdas ir ļoti forši. Man pašam ir visā mājā, gan pirmajā gan otrajā stāvā un viss ir kārtībā. Vienīgī ņem vērā, ka uz siltajām grīdām vēlams likt cieto segumu (laminātu, parketu vai taml) un nekādā gadījumā neliec paklāju, jo grīda ir radiātors.
Lieli plusi ir ziemā, ka grīda nav auksta un mierīgi pa māju var zeķēs džosīt.

Vigant, vai tad es kādā brīdī esmu apšaubījis silto grīdu komfortu? “Viss ir kārtībā” – tas ir Tavs nopietno ilgtermiņa pētījumu apgalvojums? :)
Uz siltajām grīdām var likt arī paklāju un tamlīdzīgi, taču tam jābūt šim nolūkam speciāli paredzētam.

man ir siltās grīdas un nekādas problēmas, nedz putekļi traucē nedz miegu zog.

Saplānot nav problēma, garāko cilpu vnk netaisi lielāku par 70m, un uzliec kaut vai mazāku cilpu guļamistabā un būs ok.

Freakart, putekļi Tev drošvien netraucētu arī radiatoru apsildītā mājā. :) Bet teorētiski Tu jau medicīniski pašreiz vēl nezini, vai ilgtermiņā ar Tavu veselību viss ok no šīs grīdas.. (Mans spriedelējums sarunas uzturēšanai). :)

mans pārdomas sākumā bija līdzīgas. Tagad man ir apm 70m2 telpa ar silto grīdu un guļamistaba ar 1 radiatoru. Siltā grīda sildās ar ūdens cirkulāciju, neviena no cilpām nav vienāda garuma. Katra savādāka un sasilst pilnīgi normāli. Kājām vienmēr ir silti, galvas zonā ir vēsāks un svaigāks. Par putekļiem ir absolūtas mīts, neko tam līdzīgu neesmu novērojis, ka dēļ siltās grīdas putekļi lidotu pa gaisu un nebūtu kur nosēsties. Nosēžas ka nu tikai.
Modri? kāpēc siltā grīda neder ja ir suns. Man ir suns un kaķi, pilnīgi apmierināti ar silto grīdu!
ne mirkli nenožēloju silto grīdu!
Aizejot pie kaimiņiem, pilnīgi žēl, māja silta, bet jāstaigā vilnas zeķēs un čībās, jo kājas salst!

Oj, kaķis par silto grīdu vispār ir starā :)

Par suni – ja suns padziivo uz siltaas griidas, tad izejot ar vinju laukaa ziemas meeneshos ieguustam diezgan smiekliigu izskatu. proti, suns staav uz divaam kaajaam , paareejaas gaisaa un drebinaas.
Man tas aktuaali, jo suns liela izmeera. Un liela sunja izmeeram tas ir veel beediigaak, ka triicinaas pie +0 graadiem.

p.s. iespeejams mazo šķirņu suņiem šis ir po, jo viņi tak var būt siltummīļi

man ir dalmācietis, nav manījis šo īpaši trīcam :)

Ja gatavojies apokalipsei, tad maizes krāsns, plīts un mūrītis (pus pa jokam pus pa nopietno).
Par pašteces sistēmu:
–vajag resnas caurules un tās jāizvieto noteiktos slīpumos, līdz/no pašiem radiatoriem;
–automatizācija šai praktiski sistēmai nekāda;
–regulēšanas iespējas minimālas, aizgriežot radiatorus vienā istabā, sistēma visticamāk pārkarsīs;
–inerce mazāka kā krāsnij;
Ja ir divstāvu māja, tad vēl pašteces sistēma varētu sevi attaisnot ar to nav jākurina X krāsnis, bet mazā majiņā, kur var iztikt ar vienu krāsni notiekti izvēlētos vienkāršu krāsni nevis bakstītos ar radiatoriem un šādu sistēmu.
Es par pašteces sistēmu aizmirstu, nedaudz palauzītu galvu starp komfortu (katls ar akumulatoru + siltās grīdas (mīnusi salīdzīnājumā ar radiatoriem ir blabla)) un klasiku (krāsns) un izvēlētos krāsni.
Esmu komfortmīlis un vislabāk izvēlētos siltās grīdas un krāsniņu vai kamīnkrāsni, tā teikt drošībai un romantikai.

Ok, ok, nu tik lielai apokalipsei es vēl negatavojos.. :D

Patiesībā, mani emocionāli arī uzrunā kārtīgas klasiskās krāsns ideja – droši un pārliecinoši. Bet – vislielākās bažas man raisa tas, ka šādas krāsnis visprātīgāk ir likt mājās, kur šim nolūkam ir pielāgots arī telpu izkārtojums.

Manā gadījumā – http://ej.uz/smplans – ir aizdomas, ka siltums no ēkas centrā novietotas krāsns pats no sevis līdz tualetei/vannasistabai kreisajā apakšējā stūrī pats no sevis normāli neaizkļūs. Tad uzreiz jādomā kaut kādi gaisa vadi ar piespiedu ventilatoriem – un te jau uzreiz atkal putekļu cirkulācija… Ehh, tad nu te ar mocos ar izvēli.

“putekļu cirkulācija”… to kāds ir izmērījis un pierādījis?

Siltās grīdas ir laba štelle, ja var to atļauties. Galvenais pluss ir ka telpa ir pareizi apsildīta, siltākais gaiss ir pie grīdas, bet galva vēsumā. Bērni augumā mazāki tiem siltums kā reiz arī tiek vairāk. Vienīgi jāņem vērā, ka siltās grīdas ir tikai apkures metode, bet tas nenozīmē, ka grīdas pa tiešām vienmēr ir “siltas”. Par šito sievietes mūžīgi sūdzas, ka neesot nemaz tik siltas, tāpēc korektāk būtu saukt par grīdas apkuri vai tamlīdzīgi, iztiks bez pārratumiem. Ja grib lai ar plikām pēdām ir silti piemēram vannas istabā, tad tur der vienīgi elektriskās siltās grīdas.

Par tiem putekļiem un starojumiem muļķības. Ja putekļi tā traucē, tad regulāri izsmidzini telpā ūdeni ar pulverizatoru, pēc tam mazgā grīdas un nebūs nekādas vainas. Grīdas arī ātri izžūst kas ir patīkami. Pie tam putekļi bērniem ir vajadzīgi, lai nekļūst pārāk alerģiski. Dzīvojot sterilā vidē, izaug slimīgi bērneļi, tas gan lauku mājā nedraud.
Par starojumiem esi kaut ko sajaucis, līdz šim ir dzirdēts arguments par elektriskajām siltajām grīdām, jo tad grīdā tiek iestrādāti strāvas kabeļi un protams sanāk dzīvot elektromagnētiskajā laukā. Tomēr tā arī nav nekādu pierādījumu, ka tas ko ietekmētu, apkārt tāpat ir kosmiskais starojums, , mobilo sakaru torņi utt, un nekāda vaina. Tavā māla mājā tāpat ir palielināts dabiskais radioaktīvais starojums. Tā kā tas nav arguments.

To, ka “siltās” grīdas nav un nedrīkst būt jūtami siltas – to es zinu ļoti labi! :)
Par bērniem neveselīgo sterilo vidi – arī zinu un piekrītu. Šinī jomā problēmu nav. :D

Par starojumiem – sajaucis neesmu. Ir tiešām nācies lasīt cilvēku pārdomas par šo tematu. Daļa no āderēm jau patiesībā arī ir kustībā esošu ūdens plūsmu radītais strāvojums, ko tad tik cītīgi prot noteikt rīkstnieki. Silto grīdu gadījumā mēs praktiski visu mājas grīdu arī padarām par vienu lielu kustīga ūdens lauku… Nesaku, ka es tam 100% piekrītu, bet bez iemesla par tādām lietām neviens ar nebūtu aizdomājies. Un parunāties taču drīkst, vai ne? :)

Arī dzelzbetona māju metāla armatūras stiegrojums patiesībā rada savu starojuma lauku, arī elektrības kabeļu mudžekļi ēku konstrukcijās visapkārt… Jā, tie visi ir nieki, ko mēs praktiski neizjūtam, bet summāro ietekmi mikroenerģētikas jomā uz mūsu ķermeni mēs nevaram nedz apstiprināt nedz noliegt.

Arī par āderēm – šodien daļa smīkņā, daļa ņem nopietni, taču mūsu tik ļoti cienītie un bieži piesauktie senči tomēr ļoti ņēma tās āderes vērā ēku izbūvē – un ēkas stāvēja ilgi.

Ok, gudri te paspriedelēju, būs jau labi. ;)

Par āderēm nesmīkņāju, tās un to ietekmi var konstatēt ar zinātniskiem mēraparātiem. Bet neticu, ka ar 16mm saliektu caurulīti, pa kuru plūst ūdens iespējams izveidot tik spēcīgu enerģētiku kā no āderēm. Kā jau tu raksti, tad praktiski ir jāatsakās no jebkādiem cauruļvadiem, kabeļiem un armatūrām ēkā, par mobilo telefonu vispār jāaizmirst (bez jokiem), tāpat datoriem vai TV. Man kā piemērs patīk Japāna, viņiem uzmeta atombumbas, viņu dzīvē elektronika un urbanizācija ir ik uz soļa, bet viņu vidējais muža ilgums ir viens no lielākajiem pasaulē, tai pat laikā Āfrikas valstīs, kur viss ir dabīgs un ekoloģisks, mūža ilgums ir vismazākais. Jocīgi ne? :)
Mūsu senču senči nedzīvoja simtiem gadu, bet daudzi mira jauni no dažnedažādākajām slimībām, kuras mūsdienās vairs nav vai tiek izārstētas ar vienu tabletīti, tā vietā ir nākušas citas, bet kopumā vidējais dzīves ilgums palielinās.

Kā runā ar ģeoloģiju saistīti cilvēki, ūdens plūsma zemes slāņos ir nevis āderu cēlonis, bet gan sekas.

Vai esi parliecinats Jani, ka zviedru petijumi attiecība uz silto gridu raditajiem putekliem attiecas uz silto gridu caurulem, kur temperatura ir tikai daži gradi augstaki neka telpas temperatura, varbut tomer iet runa par silta gaisa putejiem, kuri darbojas uz gaiss gaiss siltumsukniem? Nu es ari ilgi lauziju galvu par apkuri, kriterijs man viennozimigi pec dzivokli dzivosanas projekta bija maja ir jabut kaminam, ta manuprat ir galvena ekstra, kas to atskir no dzivokla. Talak protams stukoju, ka apvienot patikamo ar lietderigo (skaisti bet praktiski), tapec izvelejos kurtuves kaminu ar udens akumulatoriem un siltajam gridam, bet protams ar visiem ar elktribu darbinamiem sukniem, jo siltas gridas uz pasteci neiet. Tad kad bus nauda tad sistemai slegsu klat ari vai nu gaiss udens siltumsukni vai gazi, bet sakotneji bus ok. Tava gadijuma domaju ka sada veida maja kamins noteikti ir nepieciesams, bet skaties vai esi gatavs pilniba palauties uz old style – no akmeniem uzmurets bez stikla utt, radiniekiem tads ir vizuali nepievilcigs (apsubejis) un tada sajuta ka tie sodreji ari smird. Vel nezinu vai plano saja maja dzivot ari visu ziemu, vai tas Tev ir brivdienu variants? Attieciba uz bailem par to ka ja neieriko apkuri WC un tur varetu but auksti, domaju tik traki nav ari dzivokli man nav apkures nedz vannas istaba nedz WC bet tas telpas tapat ir tikpat siltas ka pareja dzivokli, izolacija jau tev ir normala, ta ka no si aspekta nevajag ipasi raustities.
Veiksmi!

Cik sapratu, noteikti tie zviedri runāja par siltajām grīdām, jo vēl bija piebilsts, ka obligāti telpā ir zona, kur nav šo cauruļu grīdā, lai putekļiem būtu kur nosēsties un tos varētu savākt. Ok, tiešo avotu gan šim info nevaru iedot…

Kas Tev ir par kamīna kurtuvi? Un cik lieli ūdens akumulatori Tev ir (tilpums tonnās)? Un kāpēc kamīns nevis normāls malkas katls?

Jo to Tavu kamīnu tāpat “pa tukšo” tikai smukumam vien jau arī nepakurināsi – uzreiz jādarbina visa apkures sistēma, citādi tajā kamīna oderē to ūdeni uzvārīsi. Vai arī es kaut ko neesmu sapratis līdz galam par Tavu sistēmu.

Nē, es viennozīmīgi plānoju cauru gadu apdzīvojamu māju! Mūrēts kamīns laba lieta, bet bez stikla – noteikti neizvēlēšos dažādu apsvērumu dēļ. Neefektīvi, nedroši un vizuāli man nesaista. Es jau sākotnēji visu laiku biju domājis par šo kamīna variantu ar centrālapkures pieslēgumu, bet ir aizdomas par pārkarsētu dzīvojamo istabu, kur tas kamīns atradīsies + neesmu pārliecināts, vai kamīna jauda normāli spēs piesildīt siltuma akumulatorus + grīdas.

Dzīvokļa WC un vannasistabu nevar te piesaukt, jo dzīvoklis tomēr ir ieskauts mājas viducī, kas kopumā tiek sildīts. Un parasti arī apkures kontūrā iekļautais dvieļu žāvētājs ziemā darbojas (ja tāds ir).

Man ir 24kw kamina kurtuve un 2 T (1+1t) akumulators uz 150m2, lai ari ir nopirkts vel nav uzstadits, tapec ari varu tikai padalities ar to kadam stucierim es izgaju cauri :) . Nu ja Tu malkas katlu saproti ar stiklu, atrodas viesistabas centra pie kura var dregna un auksta laika sedet un raudzities uguni, tad ir ok, ieprieks biju sapratis ka runa par klasiko kurtuvi kaut kur majas kurtuves zona. Par parkurinasanu, tas trubu cilpas tapec jau ir javeido ta ka tas zonas kuras kamins pats var piesildit var atslegt. Kamins sakuma silda akumulatorus, tad no akumulatoriem tiek silditas siltas gridas. Bet nu sads risinajums protams ka nav lets uz manu 150 m2 maju, kopa ap 3 Ls (kamins ar automatiku 1ls+ akumulatori, boileris sukni, kolektori, utt. 1,3Ls, apkures caurules Ls 500, pieslegsana Ls 200) + vel skurstenis un caurulu montāža.
Tomer uzskatu, ja maja ir pietiekami labi siltinata, tad nekadam mega temperaturas svarstibam nevajadzetu but. Vel sakuma izskatiju iespeju pie si kamina uztaisit mazu cirkulacijas apli ar daziem radiatoriem, tas noteikti butu izmaksajis pulka letak, nebutu atkariba no elektribas, un suknu nojuksanas riska, bet nu tad butu princips kad kurini silti, kad pagale izdeg tad auksti. Varbut ka Tev izdodas kaut ko sadu letu bet efektigu izfunktieret, man neizdevas! :)

Kamīnkrāsns ar centrālapkures pieslēgumu ir viena lieta (bija mana sākotnējā doma), bet malkas katls kurtuves zonā (pašreizējā doma) cita lieta.

Kas attiecas uz “kurini, ir silti / nekurini – auksti” režīmu – kā jau pats teici, ja māja ir labi siltināta, tad idejiski Tu to piesildi ar to kamīnu un gatavs. Kad kamīns izdedzis, nekāds “auksti” nemaz nevar iestāties, jo māja taču skaitās labi siltināta.

Žēl, ka Tev tā sistēma vēl nav saslēgta, jo man pašam rodas teorētiska nepārliecinātība par sekojošu lietu – vai tiešam ar 25kW kamīnu Tu varēsi efektīvi piesildīt 2 tonnas ar ūdeni, tai pat laikā ar tiešo kamīna karstuma starojumu nepārcepinot telpu, kur tas kamīns atrodas??? Tak no korpusa un stikla arī nāk labs karstums, ja vien Tev nav kaut kāds baaaigi krutais kamīns ar ļoti efektīvu karstuma nodošanu uz ūdens kontūru.

Un vēl – vai Tu plāno savu centrālapkures kamīnu izmantot arī smukuma režīmā? Vai Tev to speciālisti teica un Tu esi 100% pārliecināts, ka tas tiešām ir iespējams? Tad tak jālaiž laukā ūdens no katla oderes – citādi tas uzvarīsies. Atliek vien minēt, kā Tu to plāno darīt savā silto grīdu sistēmā…

Ka si mana izveleta sistema darbosies liela mera bus atkarigs no ta cik veiksmigi izdosies apkures specialistam izveidot sasaisti! Attieciba uz tavam saubam vai izdosies piekurinat tas 2 tonnas, es tapec panemu 2 akumulatorus 1t+1t, man vieta pietiek, tapec nepieciesamibas gadijuma varesu pieslegt ari 3 un 4 :) . Respektivi primari kamins silda pirmo akumulatoru, protams ari siltais udens WC, dusa, virtuve. Es domaju ka sis risinajums laus ari kurinat kaminu vasara smukumum pie reizes uzsildot silto udeni paterinam. Es redzu ari ka tuvako 5-7 gadu laika saules kolektori bus daudz efektigaki un cenas zina pienemamaki, tapec sistemu planoju ta lai tad kad bus lielaka rociba un tie bus efektigaki, viegli varetu pieslegt sai sistemai klat un ne tikai siltajam udenim bet ari apkures atbalstam. Es ari sakotneji biju paredzejis kaminu tikai smukumam, bet kaut ka parlieciba nelava taisit sadas 2 sistemas, kur kamins tikai smukumam, bet ertibam eju uz kačigarku kurinat, bet es nesaku ka Tev sada sistema neder un drosi nevaru teikt ka mana sistema ir ta labaka, nu kad uztaisisu uzaicinasu ciemos, bet tad jau Tev pasam bus uzstadita sava sistema :)

Kā jau es Tev teicu – ticu šai Tevis minētajai “idillei” kurināt kamīnu arī vasarā, lai iegūtu silto ūdeni, tikai pie nosacījuma, ka Tavs kamīns caur stiklu un korpusu uz telpu nestaros praktiski nekādu siltumu. Pretējā gadījumā es ļoooooti apšaubu, vai Tu gribēsi vasarā pie +33 grādiem ārpusē kurināt kamīnu un vēl papildus piecepināt iekštelpas, lai sagatavotu silto ūdeni. Un lai tonnu divas uzsildītu, jākurina būs stabili vairākas stundas (4-6?)… Vismaz tā es spriežu ar loģiku. Bet nu – cerams, ka esi ar speciālistiem konsultējies, un, lai jau Tev izdodas!

Skatos Jani mums tads dialogs izveidojies, bet vispar saistiba ar so informacijas un pieredzes dalisanos, man Tev ir ieteikums izmantot so portalu, ne tikai lai veicinatu dabisko domasanas veidu, kas noved ari pie Tava razota medus iegades :) , bet ari tu varetu domaju diezgan brivi piesaistit gan musu pasu valsts, gan Eiropas naudinas, kuras atbalsta sada veida dabisku materialu izmantosanu buvnieciba. Tu varetu regulari veikt merijumus un zinot par tiem, kopa ar visiem izmantotajiem risinajumiem, reala zinatne! Iesaku aprunaties ar Vides ministrijas ierednisiem!
Attieciba uz temu, ka jau mineju man ir 2 akumulatori katrs 1 tonna un viens atsevisks boileris 150l, sistema ir planota tada, lai piemeram vasara uzsilditu to udeni nav nepieciesams no sakuma piekurinat visas 2 tonnas, bet tikai boileri, savukart akumulatori panem nost lieko energiju. Savukart apkurei, nav jagaida kad grida iesils kad bus piesilditas visas 2 tonnas, bet tas jau bus siltas jau no pirmas piesilditas tonnas, otra tonna atkal akumule parpalikoso, ko tad lenam pa gridam nakts laika atdod, par siltumu no kamina stikla vasara ipasi nebaidos, bet ta ka jau atzinu ta ir tikai teorija, viss atkarigs ka specialists man so visu saliks :) Ar tiem specialistiem ari pats jau noteikti esi sapratis, tie loti reti pec sistemas uzstadisanas reali aprunajas ar saviem klientiem, ko vini par so sistemu doma utt., tapec ari drosi esi saskaries ar pilnigi pretejiem viedokliem, savukart gala pateretaji nelabprat dalas ar info, tiesi tapec es Tev iesaku si portala ideju turpinat ari pec majas pabeigsanas. Uztaisi projektu kur paredzi dazadus merinstrumentus un regulari zino, cik un kada mitruma malku izkurini, kada ir ieksas un aras temperatura, skanas izolacija, pluss vel kadu seminaru noorganize, pieaicini ari specialistus utt, uzliec par projekta naudu vel kadu veja generatoru, kolektoru, batariju, lietus savaksanas sistemu, vecit Tev sitais pasakums butu vel ienesigaks ka medutins un turklat sabiedribai loti aktuals! Nu ja izdosies, tad 3 litru medus burka no Tevis pienaksies :)

:D Teorija ir laba lieta – kaut kas man tur līdz galam Tavā plānā nešķiet tīrs, bet noteikti atstāsim šo lietu speciālistu ziņā! Cerams, ka viņiem izdosies. :)

Kas attiecas uz Eiropas naudām un Tevis minēto ideju – tas nav nekas jauns, pats par to jau sen esmu domājis, taču tas nav tik vienkārši, jo šāda tipa projektu konkursi par informācijas izplatīšanu šādā formātā īsti nenotiek. Bet nu – jāseko līdzi, varbūt tomēr kaut kas noderīgs parādās. ;) Paldies par padomiem un lai mums visiem viss izdodas!

Kapec nav bilde ka vis izskatas ziema? :D

Ja godīgi, nav sanācis caur tām kupenām šturmēties līdz mājoklim. :) Bet šajā nedēļas nogalē vajadzētu gan aizbraukt pārbaudīt gruntsūdeņu līmeni manā testa bedrē.

nesaistīti ar apkuri – par to jau te sķēpi ir neasi kljuvuši :-)

jautājums par “caur tām kupenām šturmēties līdz mājoklim” jeb ar ko ikdienā parvietojies vai ko plāno iegādāties… izturīgas lāpstas, sniega traktoru, lokālo ņivu vai vismaz toyota 4runner?

Vai varbūt darbus vari darīt no mājām, tad gan kādus gadiņus (kamēr bērniem uz skolu nevjag) miers no šī visa.

šoziem jau sniegs tikai vietām bija daudz maz, tomēr ļoti labi palīdz sākt domāt par sniegotākiem rītiem/vakariem.

Ikdienā es šobrīd noteikti nepārvietojos ar kupendrošu auto. :D Plāns ir motoblokam nopirkt uzliekamo sniega pūtēju un izmantot to. Būs gan ko noņemties, lai pēc kāāāārtīga sniegbiruma notīrītu tos 250m līdz šosejai, bet nu – ja regulāri tīrīs, tad varbūt nebūs tik traki. Ar laiku, protams, ļoti gribētos kādu nopietnāku aparātu – traktoru ar šķūri vai vēl labāk traktoriņu ar kārtīgu sniega pūtēju.

Darbus es no mājām tiešām daru ļoti bieži, bet bērnus uz dārziņu gan vajadzēs vadāt vienalga. :)

Jā, vispār šoziem es ļooooti nobrīnījos – ziņās teicās, ka šitā esot bijusi sniegiem bagātākā ziema pēdējo 90 gadu laikā. A man pie mājas sniega valnis līdz ceļiem. Pagājušajā gadā gan pa visu ziemu bijām virs pusotra metra valni sametuši.. :)

Nez, es par siltajām grīdām, tomēr komforts un ja ir mazi bērni, tad tie var droši spēlēties uz grīdas. Pats arī var uzstādīt tādas, nekas tur sarežģīts nav, re kur bildes pa soļiem kas darās – http://www.commodus.lv/lat/siltas-gridas-ieklasana-privatmaja-limbazos/

Par siltām grīdām sanāca tiešām smieklīgi!

Siltā grīda ir patiesa vērtība priekšnamā, hallē un vannas istabā. Citur, nezin vai. Nu, pirts priekštelpas vienā daļā un pirts dušā būtu laba lai izžūst grīdas. Kad celsi pirti, atceries.

Bērniem, tāpat kā suņiem, vajag norūdīties. Skarbi skan, bet dzīvē noder.

Write a comment