Brīvdienu darba maratons aizvadīts – ārsienas tuvojas apmetumam

11

Posted by Jānis, tas kurš bloga autors | Posted in Apmetums, Sienu konstrukcija | Posted on 03-07-2011

Birkas:, , , , , , ,

Brīvdienās sieva ar bērniem prom – varēju nodoties darbiem ar visu sirdi un daudzām darbstundām. Abas dienas man talkā nāca draugs Andrejs. Darbojāmies ar ārsienu “pietuvināšanu” apmetumam.

Ārsienu pielīdzināšana pabeigta
Pa šīm divām dienām ar mazu kapeiku vēl piektdienas vakarā ir nofleksētas visas ārsienas. Ūūūhhh, putekļains pasākums, bet toties sienas izskatās gludas un foršas. Un skatam arī kārtīgi atklājas “bedres”, iedobes un visādi robiņi, caurumiņi. Ar tiem būs ko pacīkstēties. Daļu jāaizbāž ar salmiem, daļu doma smērēt ciet ar mālusmilšu masu. Vēl jālīdzina arī visas iekšsienas, bet tur varētu būt par kapeiku mazāk darāmā, jo uz iekšpusi ir vērstas ķīpas apcirstās puses, kas ir manāmi līdzenākas un ne tik ļoti spurainas. Toties iekšpusē atkal nekur nav sieta un sienas gan jau gribēsies līdzenākas nekā ārpusē.

“Long straw mix” ar kaļķi
Vienu vakaru nolēmu palietot to kaļķi, ko es tur dikti eksperimentālā un nezinīgā kārtā sataisīju pašķidrā putrā. Ņēmu spaini, iegāzu tajā kaļķi, iegāzu smalko granti un to visu samaisīju kopā ar pagarākiem salmiem. Tad nu ņēmu grāmatā saukto “long straw mix” un bāzu ar to cietu gropes gar karkasa malām un vēl caurumus šur tur. Pliki salmi no gropēm krīt laukā, bet šitie tur labi ielīp, masa pēc tam sacietē un turas visai labi. To pašu biju izveicis iepriekšējos eksperimentos ar šķidru mālu emulsiju – rezultāts gluži līdzīgs.
Tas, kas mani mēreni pārsteidza nākamajā dienā – blīvākās vietās šitais maisījums bija kļuvis dzeltens. Respektīvi, kur kaļķu putra viena pati uz salmiem – tur tā ir sniegbalta, bet kur maisījums kopā ar salmiem – tur tas kļuvis dzeltens. Ceru, ka kaļķis vienkārši “izvilcis” dzelteno krāsu no rudzu stiebriem.

Daudzfunkcionālais pretgrauzēju siets
Depo iepirku cinkotu Rjabicas apmetuma sietu – to arī pa šīm dienām metra augstuma uzlikām visā mājas apakšējā perimetrā. Saucu to par daudzfunkcionālo, jo tas palīdzēs gan atturēt grauzējus no veiklas paciemošanās salmu zonā aiz apmetuma, un, kas šobrīd ir teju pat svarīgāk, palīdz pielīdzināt sienu negludumus un caurumus. Kur vajadzēja, tur aiz sieta aizbāzām salmus. Sietu skrūvējām gan ar skrūvēm, gan kaudzēm 12-14mm skavu. Tās pa šīm dienām izlietojām, šķiet, kādus 4-5 tūkstošus. Kārtīgi tos apskavojām ap lazdām, pieskavojām pie karkasa utt. Šitā sieta likšana bija pats apjomīgākais darbs, ko šajās divās dienās paveicām.

Paldies par ieteikumu Aaaaa – iepirku glītās papes naglas ar platajām galvām un vietumis ar tām panaglojos, kur stikla šķiedras siets uz karkasa viens pats turas tikai ar skavām. Nagliņas baigi feinās, mierīgi dažviet piebliezu ar tām arī metāla sietu.

Tā kā man palika pāri “čainīzeru” stingrais metāla siets, tad to epizodiski vēl uzstādīšu tajās vietās, kur lielākas bedres, lai tās ir vieglāk un drošāk aizlīdzināt ciet.

Apmetuma iesmērēšana sienā un sietā
Es pats sestdienas vakarā “saldajā ēdienā” ar rokām un urbjmikseri uzmaisīju “uz aci” apmetuma masu, kuru sākumā klāju ar jaunnopirktajām apmetuma ķellēm, bet beigās sapratu, ka ar rokām tas process ir gan efektīvāks, gan savā ziņā arī patīkamāks. Tad nu iesmērēju aiz sieta gropēs un iedobēs kā nu mācēju. Šodien tas jau bija daļēji pažuvis un izskatījās visai labi.

Sieva pa nedēļu uz  bezlogu gala sienas arī iemēģināja roku iedobju un bedru aizlīdzināšanā. Viņas masa sanākusi tāda mazliet smilšaināka un laikam tāpēc, ka uzliktais slānis ir pabiezs, tas joprojām cītīgi žūst.

Vēl es pamēģināju mālsmilts masu uzsmērēt uz noapaļotās durvju ailas (pa lietu aizmirsu nobildēt..). Šobrīd pat raupjā virsma izskatās patīkami, un plānais slānis ir diezgan izturīgs un sietā turas labi, nedrūp. Tā kā slānis ir visai paplāns pāris milimetru biezumā, tas ir elastīgs, mazliet lokas, bet neplaisā, nelūzt. Attiecīgi, ja apmetumu uzveido kādu 2-3cm biezumā, domāju tas stāvēs pat ļoti labi un būs pietiekami izturīgs.

Pārdomas
Mani šodien pārņēma pārdomas – ņemot vērā, cik daudz to iedobju un nelīdzenumu, smērēšanās ar māliem var sanākt visai pailga. Varbūt ne tik daudz pats ķellēšanas process, kā tieši apmetuma sagatavošana. Tā kā javas maisītāja man nav, tad ar rokām tas darbiņš nav no tiem ātrākajiem. Attiecīgi – jāapsver iespējamība atteikties no mēģinājuma tās bedres aiztaisīt ciet ar māliem, bet “jāinvestē” naudiņa un jālīdzina tās bedres ciet ar to pašu kaļķa apmetumu un iekārtu. Jā, materiāls varētu būt vajadzīgs padaudz, taču temps, kādā aizklāšana būtu iespējama, būtu nesalīdzināmi ātrāks. Taču, no otras puses – ja bedre ir vairāku centimetru biezumā, tad kaļķis tādā slānī žūs “veselu mūžību”… Pašreiz esmu novērojis, ka māls žūst salīdzinoši ātri.

Vai kaļķis turēsies pie māla?
Un vēl jautājums, kas galvā maisās – vai kaļķis vispār turēsies pie māla virsmas?! It kā neredzu baigo iemeslu, lai neturētos. Māla virsmu (un arī pašu salmu virsmu) pirms kaļķa likšanas būtu viegli jāsamitrina vai arī pat jānosmērē ar kaļķa pienu, kā to ieteikts darīt ar koka karkasu pirms apmetuma likšanas. Es jau speciāli izmēģināju uz ēkas koka karkasa stūra – apsmērēju ar kaļķa pienu, ļāvu bik nožūt un tad uzvālēju virsū mālu apmetumu – atsevišķi gan uz metāla sieta, gan stikla šķiedras sieta. So far, so good – turās tas mālu slānis pie tā karkasa tiešām labi. Atkal var dauzīt ar dūri un plaukstu, bet nost nebirst, no karkasa it kā neatlīmējas. Plaisu īsti arī nav. Izskatās gana cerīgi.

Apmetuma sargāšana no saules stariem
Izlasīju grāmatā un arī loģiski saprotu iemeslus – kaļķa apmetumu esot ļoti jāsargā no saules stariem. Tas tādēļ, lai ūdens pārlieku ātri no apmetuma neiztvaiko un nerodas rukuma plaisas. Lūk, tad nu es dikti domāju, ar kādu materiālu vispār varētu šīs lielā apjoma sienas piesegt. Respektīvi, tiešai dienas saulei ir pārliecinoši pakļautas divas ēkas sienas (uz vienas viegli uzspīd rīta saule ap 10tiem, uz otras tikai vakara saule ap 19tiem).
Pagaidām vienīgais risinājums, ko pamanīju – K-Rautā tiek pārdota melna, necaurspīdīga, armēta plēve (perforēts agrotīkls?), ko parasti zemeņu audzētāji uz zemes klāj. Cena šķiet bija ap 50-60 santīmiem kvadrātmetrā. Tāda viegli pabieza un šķita visai izturīga. Plēve skaitās perforēta jeb ar caurumiņiem, bet tas man laikam šai reizē nav tik svarīgi pat.
Tas varētu būt risinājums, jo speciālie armētiem “brezenti” kaut kā pārklāšanai maksā padaudz. Varbūt kādam ir vēl kāds ieteikums sienu aizsardzībai no saules?

No otras puses, teorētiski tiek slavēta šo dabīgo apmetumu pozitīvā īpašība – plaisas var ar kaļķa piena palīdzību atkal tā kā aizlīmēt ciet, taču, protams, labāk būtu tādu rašanos nepieļaut. Savukārt, ja cementa bāzes apmetums saplaisā – tad gan laikam praktiski nekā nevar līdzēt.

Tālākie darbi
Jāpieliek ārpusē siets, kur vajadzīgs. Jāizdomā, kā darīties ar tām bedrēm – līdzināt ar māliem vai nē.
Tad jāķeras pie iekšsienu līdzināšanas un sagatavošanas apmetumam.
Jāpasūta, jādabū un jāpieliek lāsenis pirms apmetuma likšanas.
Jādodas nokonsultēties ar Sakret pārstāvi par un ap visu apmetuma likšanas procesu. Starp citu, ar viņu jau sazinājos. Kaļķis palicis dārgāks, taču dabūt joprojām var un būs pieejama arī apmetuma mašīna. Turklāt šamējais ar visu tehnologu teicās atbraukt izpētīt situāciju un ierādīt, kā tas viss apmešanas process darāms. Izklausās daudzsološi. :) Tad nu ar šo tuvāko mājas stadijas sapni prātā arī turpinu rosīties! :)

Comments (11)

Paliigus samekleji, vai ar lapas fanu palidziibu buvesi?

Kā lai Tev saka – praktiski katrās brīvdienās man ir vismaz viens palīgs. A bez pieskatīšanas pa darba dienām jau nevienu tā īsti tur nevar atstāt darboties, jo tomēr ir jāzina, jāsaprot, kas un kā jādara. Bet pamazām virzos uz priekšu, nav tik traki. :)

Njem mani par uzraugu!

Kādā formāta Tu gribi “nākt par uzraugu”? :)

Nu kaaa grozos apkaaart un kontroleju kaa straadnieki rukaaa un padaru ar kkko negruutu

Takaa man ir daudz darba ar savu maju, tad baigi nealkstu paarorienteeties, bet taka gribu paceljot ziemaaa tad mani var ari pierunaaat

Citadu driz jau vasara galaaa – kgan mosh ziemaaa pilseta dzivot jautraak – dzivo pilsetaaa pienjemu?

Zini kaa saka labi padomdeveji / paligi ir tie kuri ir uzcelushi sev maju. :)

Gribu mazliet pakomentēt…

Kaļķis uz māla ir slikta doma. Es pamēģināju un nevienam neiesaku. Sliktums rodas ziemā un vēlā rudenī. Šie materiāli atšķirīgi briest pie mitruma, līdz ar to vēlā rudenī kad siena salīs, tad tikai dabīgi ka kaļķa apmetums mitrumu sevī uzsūks, tā tam arī jābūt, tas uzsūks visā biezumā un tad to sāks uzsūkt arī māls. Māls briest vairāk kā kaļķlis tādēļ pie šādas kustības materiāli sāks atdalīties viens no otra. Kad iestājas grādi zem nulles paliek vēl sliktāk jo ūdens – mitrums sasalst, un atkal atšķirīgi. Rezultātā pēc ziemas var iegūt kaļķa plāksnes, diemžēl tās var arī neatrasties pie sienas.

Otrs – piesegšana ir ārkārtīgi svarīga. Kaļķa apmetumam būtu jāžūst nedēļas, nevis dienas. Diemžēl neesmu pārliecināts vai melns pārklājs būs labs jo tas veicinās siltumu, kas jau tāpat nav mazs. Kopā ar nedaudz vējiņu žūst uz urrā! Man zem terases, ēnā ar mitrināšanu, 2 dienās izžūst 1,5 cm kārta uz OSB. Uz salmiem žūst vēl ātrāk. Reāli kaļķa apmetuma sezona ir septembra beigas oktobris.

Rekomendēju uzstrādāt šobrīd mālu (saprotu ka tāda doma pastāv) iekšpusē un rudens pusē kaļķi ārpusē, līdz ar to izmantosies gan laiks gan arī materiāli tiks izmantoti optimālā laikā.

Arpusē rekomendēju gropes pildīt ar jauno kaļķa “long straw mix” un mālu nelietot, ja vien pēcāk netiek izmantoti starpslāņi.

Paldies, Aleksandr, par komentāriem!

Domu sapratu, viss ir loģiski ko saki. Taču, ja tas kaļķa apmetums ārpusē ir lielākoties izžuvis līdz mitrajai/salnainajai rudens sezonai? Es gan saprotu, ka vasaras karstumā ir liels potenciālais risks, ka tas ātri žūs. Melnās plēves vietā esmu jau sarūpējis baltu, viegli perforētu, ļoti izturīgu reklāmbannera audumu. Noteikti nāktos regulāri smidzināt ar ūdeni, lai žūšanu palēninātu. Uz rudeni galīgi negribu atlikt, jo var sanākt slikti ar laika apstākļiem utt…

Laikam jau līdz galam neapjaušu, ko nozīmē pārlieku ātri žuvis kaļķa apmetums – ticams, ka tas varētu būt stipri plaisains. It kā jau domāju to klāt vismaz trīs piegājienos, pirms katra to slāni apstrādājot ar kaļķa pienu – lai aizsmērētu plaisiņas un veicinātu jaunās kārtas labāku salipšanu ar iepriekšējo. Arī startā pašus salmus, koka karkasu un māla ielāpus noteikti būtu jāapstrādā ar kaļķa pienu labākai saķerei.

Šodien/rīt dabūšu javas maisītāju, pamēģinās, palūkos, kā ies tas sienu līdzināšanas process. “Nelaba” aizdoma, ka procesā varbūt pat vēl pamanīšos no kaļķiem atteikties vispār, ja tas maisītājs masas sagatavošanu padarīs ātrāku. Bet nu manīs, kas sanāks. Vēlreiz paldies par padomiem!!

Tur tai izžūšanai līdz rudenim nav nozīme. Pamēģini uzpilināt pāris piles uz parauga. Redzēsi, ka ūdens uzsūksies lielā laukumā. Doma ir tajā, ka vējā un lietū siena tā kā tā kļūst slapja un mitrumu abi materiāli uzsūc. Ja atsakies un paliec pie māla tad noteikti rekomendēju vairākas kārtas kaļķa piena. Anglijā tādu piemēru ka biezs tā kā domāju arī tev turēs.

Nē, nu uz rudeni/ziemu siena ir obligāti jāapstrādā ar noslēdzošo kārtu, lai tā mitrumu vairs neuzsūktu – tad arī nebūtu jāsatraucas, ka uz ziemu kaut kas varētu tur uzbriest un saplaisāt līdz ar to. A līdz rudenim, ja mestu tagad, laika nosacīti padaudz, lai ar ātrumu 1mm diennaktī tas pārcentimetru biezais kaļķis dabūtu izžūt (taču vaktējot, lai nežūst pārlieku ātri)… Vienkārši katrā ziņā pieņemt lēmumu nav.

Šodien dabūju javas maisītāju – rīt eksperimentēšu, redzēs, varbūt beigās pavilkšos pat uz totālo māla apmetumu. Vēl jo vairāk, šodien biju apskatīties karjerā mālu, kuru plānoju iepirkt šim nolūkam.

Precizējošs jautājums – a kurā brīdī Tu rekomendē tās vairākās kārtas ar kaļķa pienu? Uz māliem pirms kaļķa pūšanas vai pašās beigās kā noslēdzošo? Ja kā noslēdzošo – tad tas man skaidrs tāpat ka vajag, lai nesūc vairs mitrumu iekšā.

Kaļķa piens derēs abos gadījumos – gan tikai mālam gan kaļķim. Tas gan nenozīmē, ka tas ūdeni vairs neuzsūks, bet darīs to ievērojami mazāk. Ja tas beigās vairs mitrumu neuzsūc nemaz tad ko tur ņemties – “nomiedz” ar kaukādu emulsiju un viss kārtībā, diemžēl to nedara tieši mitruma uzsūkšanās un arī izvadīšanas spējas dēļ.

Noteikti ieliec kādu bildi ar mikseri. Gribu saprast, kas tas tev par aparātu!

Lai izdodas!

:D :D M. – nu baaaigi nupat Tu it kā “uzsiti sev cenu” …. Atsūti uz epastu (janislusis at inbox.lv) savu dienas maksu, padomāšu. Man gan aizdomas, ka šitāds šerps prorābs būs stipri dārgs pasākums… :)

Write a comment