Būvniecības sezona strauji tuvojas! Pārdomas par dažādām lietām

23

Posted by Jānis, tas kurš bloga autors | Posted in Apkure, Kanalizācija, Sienu konstrukcija | Posted on 27-03-2011

Birkas:, , , , , , , ,

Algošu palīgus
Pamazām paliek arvien siltāks. Sieva jau mudina, ka vajadzētu jau tagad doties brīvdienās kaut ko darboties, bet man tomēr šķiet, ka priekš “rokdarbiem” pagaidām tie laika apstākļi tomēr ir maaazliet par neomulīgu. Ķīpām striķīšus siet nebūtu viegli šādā laikā. Nekas, vismaz varu pamazām morāli un garīgi nobriest darbu atsākšanai.

Tā kā manu algoto darbu apjoms ir pieaudzis un brīvā laika ir tiešām maz, esmu nolēmis ņemt darbā un talkā cilvēkus. Konkrēti, esmu ieplānojis par atlīdzību paņemt kādus divus vietējos lielvārdiešus, lai kā minimums pa darba dienām tur ņem un šeftējas ar tām salmu sienām. Presē ķīpas, liek tās vietā, dzen iekšā mietus un virzās ar šo darbu uz priekšu. Aizritējušo nedēļu nogalēs biju paņēmis pa vienam cilvēkam uz dienu, lai mežmalā sagatavo mietus, kurus dzīt iekšā ķīpās kā armatūru. Divās dienās normāla kaudzīte ir sanākusi, redzēs, vai ar to būs gana.

Jūsu domas – kāda šobrīd ir vidējā dienas samaksa strādniekam, kas dara darbu, kur nav vajadzīgs diži augstas iemaņas? (Galvenais, lai galva strādā un rokās, sirdī spēks).

DomkratsDomkrats
Vēl joprojām pa galvu maļas domas – ar ko stiprināt to ķīpu krāvumu?! Ar stropēm, ar vertikāliem mietiem vai tomēr fibrolīts. Pagaidām esmu nobāzējies pie domas – ir jāsakrauj kaut vienu pilnu sienas bloku ar ķīpām līdz pat augšai. Un tad jau redzētu, cik stabils vai nestabils tas pasākums izskatās. Tad arī saprastu, cik spēcīgu to stabilizēšanas konstrukciju vajag.
Pašreiz vēl neviens kvadrants līdz augšai nav aizpildīts – lai to izdarītu, liekot pēdējo ķīpu rindu nāksies to presēt uz leju. Lai to izdarītu – plānoju iegādāties divus, piemēram, šādus hidrauliskos domkratus par padsmit latiem gabalā. Ir tādus vērts pirkt? Neizjuks pēc trešā piespiediena? Ir doma uzlikt kādu stieni uz ķīpu krāvuma (tā, lai to pēc tam var izdabūt laukā), ielikt starp to un augšējo vainagsiju domkratus un paplašināt spraugu, kurā tiek iestīvēta pēdējā ķīpa.

“Nopietnā” apkure ar bezelektrības granulu sistēmu
Bija izdevība aprunāties klātienē ar pāris speciālistiem par apkures tematu, kā arī bija iespēja aplūkot darbībā vienu ļoti interesantu, NEdārgu granulu degļa sistēmu (nav masveida produkts), kuru var uzkrāmēt uz praktiski jebkura normāla formāta malkas katla un kuras granulu padeve darbojas bez elektrības izmantošanas. Tad nu mans biedrs šobrīd mēģina sakalkulēt pilnu tāmi “normālai” standarta apkurei, kurā būtu siltās grīdas, siltuma akumulators, kombinētais boileris, visa apsaite, granulu deglis un vienkāršs malkas katls.
Izdevīga nianse slēpjas tajā, ka mums šobrīd pagrabā stāv absolūti neizmantots dīzeļdegvielas katls – cik izpētīts, arī pie tā varētu piemontēt to granulu degli. Tādejādi, katls man sanāktu “par brīvu”.

Kāpēc granulu deglis? Tāpēc, ka tā sistēma ir tiešām vienkārša, nečakarīga tīrīšanas jomā, tās granulu padeves sistēmai nevajag elektrību un, pats galvenais, šāda sistēma var arī kaut vai diennakti vai vairāk kurties absolūti autonomā režīmā. (Piebildīšu gan, ka nelielam ventilatoriņam, kas labi padod gaisu efektīvākai degšanai, elektrība gan tomēr būs vajadzīga). Un vēl interesanta nianse – ja šis deglis tiek izmantots uz klasiska malkas katla, to degli jebkurā brīdī var viegli nostumt nost un katlu var mierīgi kurināt klasiskajā formātā ar malku. Laba, universāla, vienkārša, nedārga sistēma visādiem variantiem.
Redzēs, kādi cipari sanāks tāmē un tad jau domās, kāds būs gala izvēles variants.

Udens_konteinersImprovizētā kanalizācijas septiķu sistēma no ūdens konteineriem
Šodien parunājos ar vienu būvniecībā pieredzējušu meistaru. Padzirdējis, ka plānoju izmantot septiķu sistēmu ar infiltrācijas lauku, ieteica variantu, kuru paši jau ir vismaz vienā eksemplārā jau ir izveidojuši. Viņs ieteica kā septiķus izmantot kubikmetrīgos ūdens konteinerus, kuriem ir metāla režģis apkārt (skat bildē). Trīs tādus saliek ķēdītē vienu aiz otra, savieno tos kopā ar caurulēm kaskādes veidā un gatavs. Lai šamējie nepeldētu uz augšu no gruntsūdeņiem – tos iebetonē ar aptuveni 10cm garozu no sāniem un no augšas.

Jēga izmantot šādus bunduļus ir tāpēc, ka tie ir lēti – caurmērā 25-35 Ls par vienu gabalu. Attiecīgi, kādi 200 Ls par bunduļiem kopā ar visām trubām varbūt arī varētu sanākt. Tad nu vēl rakšanās un betonēšana (kas jebkurā gadījumā neizbēgama). Kā jau iepriekš biju te minējis – gatavais kaskādes septiķis maksa vismaz 600 Ls. Ietaupījums varētu sanākt nopietns.

Ir tikai viens būtisks jautājums – vai kā minimums četru cilvēku ģimenei ar tādu 3 kubikmetru septiķu sistēmu būs gana?!? Es biju domājis, ka minimums varetu būt 5 m3, bet būvniecības izstādē teica, ka biloģiskās septiķsistēmas gadījumā mierīgi pietiekot ar trim kubiem.

Comments (23)

Par to garozas betonēšanu – ir vērts to darīt tikai, ja gruntsūdeņi ir tiešām augsti (augstāk par ieplūdes un savienojošo cauruļu līmeni). Jo rēķini, ka reāli tie septiķi būs gandrīz vienmēr pilni un ūdens cēlējspēks ir tik pat liels kā ūdens svars. Pie tam betonēšana čakarīga – jātaisa veidņi utt.
Par tilpumu – bioloģiskās attīrīšanas iekārtas nav tas pats kas septiķu sistēmas.

Nūū, pavasarī gruntsūdeņi mēdz būt arī nulles līmenī, tā kā noenkurošana ir vairāk vai mazāk obligāta.
Betonēšana manos apstākļos nav tik nemaz tik čakarīga, jo man grunts ir smilšaina. Attiecīgi, ja nenobrucina malas (kas, tiesa, nav tik vienkārši), tad var vālēt arī bez veidņiem. Jādara šo procesu, protams, saulainā vasarā, kad gruntsūdeņi max. zemi. Bet nu jā – ir ko padomāt par betonēšanas jēdzienu šai variantā.
Kā runājos ar pārstāvi izstādē, viņi piedāvā vienādus bunduļus – vai tā būtu bio, vai tā būtu klasiskā kaskādes septiķa sistēma ar infiltraciju – viņi 4 cilvēku ģimenei piedāvā 3 kubikmetru bunduli.

Vēl var izdomāt kaut kādu veidu, kā noenkurot bunduli pie lielākas masas tā apakšā, lai nebūtu jābetonē čaula visapkārt.

es tikai nesaprotu, kā tu tos bunduļus domā pareizi savienot.
un čaulu viņiem vajag tāpēc vien, lai apkārtējā zeme jamos nesaspiestu. Citādi jau pietiktu arī ar betona plāksni apakšā (pie kuras noenkuro to būšanu).

Un kāpēc ne “klasiskais” variants ar dzelzsbetona grodiem?

Cik esmu skatījies šo konteinerus dzīvē viņi tomēr tādi, nu ne pārāk izturīgi izskatās. Bez tam grūti iedomāties kā tajā polietilēnā varēs droši caurules iestiprināt…

Kas attiecas uz tilpumu tad rūpniecisko septiķu ražotāji sola ka ar 2m ^3 pietikšot 4 cilvēku ģimenei.

Granulu katls bez elektrības…. Hmm grūti iedomāties kā tās granulas tiek padotas uz katlu.

Dzelzbetona grods maksā aptuveni 50 Ls gabalā, tie ir varen smagi, grūti pārvietojami, jābetonē ciet dibens (protams, tos plastikāta bunduļus gan arī ir jāiebetonē..) un vēl čakars izdabūt caurumus tajos, lai savienotu.. Nu tie tādi uz fikso iemesli.

Caurules iestiprināt – kā man teica cilvēks, kas to pats ir darījis, nav tik sarežģīti.

Par tilpumu sapratu :)

Nu re – tur jau tas triks, ka granulas tiek padotas ar gravitācijas padeves mehānismu. :) Tās vienkārši birst iekšā speciālā veidā ar gravitācijas spēku. Precīzi kā, nemāku paskaidrot, no ārienes esmu redzējis, darbojas. Kādreiz papētīšu vēl rūpīgāk.

Dzelsbetona grodos nav nekādas problēmas uztaisīt caurulēm vietas neauz darbs ar perfiķi un gatavs un kur problēma divas ķerras ar betonu iegāst dibenam? Dzelsbetona grodi tomēr ir uz lgu laiku nevis kautkāi plāni plastmasas bunduļi manuprāt. Kad pats sev taisīju pabraukāju pa tuvāko apkaimi un atradu 1 kaimiņam sētā stāvot no sazin kādiem laikiem un pa 30ls gabalā sarunāju nopirku :)

Es pirku grodus par 15 ls gb. :)

Hmm, palūrējos iekš SS.lv – laikam tiešām cenas nokritušās, jo pagājušajā gadā, kad skatījos, pa 15-20 Ls toč nebija. Būs jādomā. Vienīgi ar to transportēšanu un rīkošanos ir bik grūtāk, jo smags tas izstrādājums.. :) Bet nu neba nu es pirmais, kam ko tādu vajag.

Imho dzb grodus likt nozīmē riskēt ar gruntsūdeņu piesārņošanu ar kakām. Protams, tas ir lētākais variants, taču ne bez trūkumiem.

Nūūū, ja liek vienu grodu un to dibenu tiešām kārtīgi aizbetonē, plus vēl moš nopiķo pēc tam, tad varbūt nav arī tik traki. Ja liek vairākus grodus vienu uz otra, tad tās šuves ir šaubīgs pasākums. Nē, nu cēluši tā tiešām jau ir gadu desmitiem, bet ilgtermiņā tiešām nav ne jausmas, cik labi tās šuves un tas dibens spēj pildīt savas funkcijas.

Un vēl – plastmasas bunduļi esot plāni – bet kas tad tam tur zemē var notikt? Nav jau viņš tik plāns, lai divdesmit gadu laikā izberzētos caurums.. :)

Pirms pērc grodus izroc bedres atrod sludinājumu kur piedāvā transporta pakalpojumus ar manipulatoru un patiešo cel iekšā. Es liku 1,5 grodu zemē tā lai sanāk līz ar gruntsūdens līmenī šuves savienoju ar cementu un pēcāk nopiķoju no abām pusēm.
Par to pasmasu zemē zeme jau uz viņu iedarbojas ar nepārtrauktu spiedienu.

Nu bet tad jau no Tevis teiktā sanāk, ka arī visi bioloģiskie kanalizācijas bunduļi (tie dārgie ar piespiedu maisīšanu un gaisa padevi), ir tādi paši plastmasas hlami, kas “drīz vien” izjuks? Vai ne tā? Es jau nu nebūtu tik viennozīmīgās domās par to. Protams – pēc visiem kanoniem jau betons ir betons… :)

Speciālajam plastmasas kanalizācijas bundulim sienas ir biezas, armētas un ar stiprību uzlabojošu profilu. Izdilt tur noteikti nekas nevar, ļaunākais, kas ar tādu var notikt – ja ir augsti gruntsūdeņi, var pacelties augšā (piemēram, kad tiek izsūknēts).

Edgars +1

Uponoram bija risinājums kā noenkurot bunduli pret uzpeldēšanu. Bundulim pa malām izvietotas dzelzbetona ripas ar cilpām, kas savienotas ar trosēm pāri bundulim. Ripu vietā var būt jebkas no dzelzbetona, piemēram, staba kāja, logu pārsegums utt.

Pirms velti izmet naudu par paštaisītu kanalizāciju, noskaidro, vai varēsi to nodot ekspluatācijā. Pieļauju, ka par jebkuru kanalizācijas iekārtu vajag sertifikātu, vismaz par bioloģisko obligāti.

Vispār, Kristap – komentārs vietā!! Būs par šito aspektu padomāt. :)

Krokodilla žokļa veida domkrats nebūs ērtāks? To var iebāzt šaurākā spraugā.
Vai tad “sertifikāts” nevar būt arī ieliktnim (burbulinātājam) un vai “sertifikāti” nav masveidā sakopētas lapiņas?
Gatavie bundeļi mēdz būt apaļi, a šis – kantains, malu spiedīs iekšup. Izturībai un noenkurošanai gar bunduļa malām varētu liet betonu. Iedomājos, tādi nebūtu slikti lietus ūdenim.

Paldies par komentu!
Kāds izskatās krokodila žokļa domkrats? Šitāds? -> http://ej.uz/v9qu
Man tēvs jau sarūpēja divus hidrauliskos domkratus, kaut kad mēģināšu noeksperimentēt ar tiem.

Mjā, ir jau ir ar tiem sertifikātiem vairumā gadījumu, ka vnk sakopē un viss…
Jā, tāda bija doma, ka kantainajam bundulim gar sānu gāž betonu, bet šito jautājumu es vēl apdomāšu. Taču ideja par tā izmantošanu lietusūdenim gan ir ļoti laba! Paldies! :)

Piebildīšu, ka man divi paziņas trīs dienas noņēmās pa būvi un krāmēja salmus. Izskatās daudzsološi, jo neaizkrāmēts palicis viens garās sienas fragments un visa ēkas perimetra pēdējā rinda. Pie tās tad kaut kad arī ķersies klāt.

Interesanti būtu uzzināt vairāk par to granulu katlu.

Sabuli, kad man būs vairāk normālā formātā paskaidrojamas / parādāmas informācijas, tad noteikti par to te pastāstīšu vairāk. Pašreiz apkures jautājums nobīdīts uz zemāku prioritāti. :)

“Nopietnā” apkure ar bezelektrības granulu sistēmu.
Izdevās? Ieteikumi.

Write a comment