Kokmateriālu meklējumos / Sarunas ar karkasa meistaru un rīkstnieku

13

Posted by Jānis, tas kurš bloga autors | Posted in Koka karkass, Situācijas atskaite, Āderes | Posted on 07-06-2010

Birkas:, , , , ,

Tāks, svētdienu pa lielam nobumbulēju neko īsti nedarot – tik vien kā saštukoju komunikācijas aptuveni, sarēķināju cauruļu garumus, sarēķināju putuplastu un citas lietiņas – to visu saliku excelī un iedevu paziņam, lai šis palūko caur saviem kanāliem dabūt man to visu ar atlaidēm. Redzēs, kas sanāks. Pagaidām viss process gaida uz putuplasta ieprikumu, lai var tranšejas rakt.

Kokmateriālu epopeja
Meklējot kokmateriālus, pagājušo nedēļ apzvanīju no vietējās avīzītes sludinājums. Pirmajam, kam piezvanīju, tas man arī likās nešaubīgi vissakarīgākais. Īpašnieks Aivars, atsaucīgs, laipns, saprotošs. Placītis pirms Daugmales, smukajā kalnā, no kura Rīgas HES redzams, savukārt ražo to visu aptuveni Madonā. Pirms nedēļas bija 95 Ls par m3 ar visu impregnēšanu – izmēri, kādus gribu. Šodien zvanīju – jau 100 Ls par m3.  Citur cena aptuveni tāda pati, tik bez impregnēšanas un vēl par piegādi vērā ņemams cipars – a tā kā viņš no Madonas ved uz savu placi, tad pa ceļam līdz manim praktiski bez maksas atvedīs. Aizvedu viņam savu karkasa konstrukcijas rasējumu, izpētīs un konkrēti sarēķinās, cik man tas prieks maksās. Izskatās, ka kādi 1200 – 1300 Ls sanāks. Uhhh – nav tie 700-800 latiņi, kā biju sapņojies, bet tāda nu realitāte. Vajadzēja martā pirkt materiālus. ;)

pirtsKarkasa meistara meklēšanas epopeja
Jau vienā no iepriekšējiem ierakstiem noziņoju, ka jāsāk meklēt koka karkasa meistaru. Gan Jēkabs, gan Vienstāvs man ieteica Tāli no Lēdmanes. Iespējams, jāaizbrauc pie viņa ciemos. Žēl, ka šim dators nobeidzies – varētu vismaz projektu nosūtīt iepazīties jau. Vēl man viens draugs no Ogres vienu meistaru mēģinās aprunāt.
Bet – izrīkojāmies arī paši jau. Šodien sieva sazvanīja no tas pašas vietējās avīzītes vietējo Lielvārdes namdari – šovakar šamējais atbrauca aprunāties. Baigi sakarīgs izklausījās, lūk atziņas no sarunas:
- Laiks. Biju naivi domājis, ka viens meistars ar manu palīdzību varētu to karkasu uzstutēt kādu divu nedēļu laikā… Nekā – trīs cilvēku brigāde šancētu vismaz 3 līdz 4 nedēļas. Brāļa pirts karkasu (skat.zīmējumu) uzveidoja aptuveni nedēļā.
- Skrūves un leņķi. Biju domājis, ka karkasu vienkārši ar leņķiem un skrūvēm saskrūvēs – tāpat kā brālis savu koka karkasa pirti ar meistaru saskrūvēja. Nekā – skrūves kokam staigājot ar laiku toč lūst! Noteikti jāizmanto naglas un noteikti jāveic iezāģējumi, brusu uzsēdināšana uz izvirzījumiem utt. – respektīvi, ne tuvu nevar vienkārši uzlikt mūrlatu uz taisnām stabu plaknēm un ar leņķīšiem pieskrūvēt…
- Darba izmaksas. Lielākas, kā biju atkal sadomājies… :D Bet nu tā jau ir, ka priekšstats bij vien aptuvens. Šito ciparu viņš toč zināja – jumta krēsla izveide ar visu seguma uzklāšanu – 6 Ls/m3  (2,5 nedēļas). Par siju laikam likšanu – 1 Ls/m2 . Un sienas karkass viņam šķita uz 2,5 Ls/m2 . Man kopā sanāca aptuveni 1600 Ls. Grūti teikt, daudz vai maz. Jāuzzina citu meistaru domas un izcenojumi.

Sarunas par āderēm
Un vēl man šodien bija ļoti interesanta saruna ar cilvēku, kuru sākumā uzskatīju par indivīdu, kuram vienkārši interesē, kā es pats tās savas āderes noteicu. Pats pieteicās ciemos un atbrauca parunāties. Taču izrādās, viņš pats ir rīkstnieks. :) Oiii, daudz un visu ko izrunājām par šo tematu, un mierīgi būtu varējuši vēl labu laiku pļāpāt. Uzzināju jaunus paņēmienus, būs jāpamēģina un jāizkopj. Akas meklēšanai noteikti noderēs, un ne tam vien. Vēl arī norunājām nākamnedēļ tikties pie vienas zemas enerģijas mājas, palūkoties gan uz pašu ēku, gan arī palūkot, ko un kā es tur spētu ieraudzīt no āderu lietām. Kopumā vienojāmies, ka ēku celtniecībai vienmēr jāiet roku rokā ar vietas enerģētiku, un ka katram pašam ar savu prātu, sirdi, enerģijām un sajūtām ir japiedalās savas ēkas celtniecībā – tad tā lieta iet no rokas. Varen pozitīvi!

Comments (13)

Brālis par to karkasu ziņo, ka desmit dienās mēs divatā to uzstutējām mierīgi ap astoņām darba stundām dienā.
skrūves un metālu izmantoju ar nodomu: karkass protams māāzliet staigā, kur nepieciešams, protams, taisījām arī iezāģējumus, krēslus. Izmatoju īpašas skrūves, kuras nežēloju, k.materiālu biju sagatavojis labi, 1.5g žāvējis, esmu nodrošinājis tribultā, lai mitrums nenonāktu līdz karkasam, izmantoju papildus stiprības un pretizliekuma karkasa elementus, karkass kustējās finālā vairs tikai kokā nevis savienojumos. un es vēl nerēķinājos ar finiša sienas plātņu un latu materiālu izturību… Līdz ar to zemestrīcei esmu gatavs! :)
mans viedoklis – naglas ir it kā labi, lēti, bet neprecīzi. JA jūs redzētu, kā spečuki sanagloja jumta latas…. Esmu PAR minimums metāla izmantošanas karkasam. Taču man nebija laika un tik naudas, jo neesmu un nebiju būves laikā tik bagāts lai atļautos karkasu uzticēt taisīt pa 1.5k kādam citam (visu izgriezumi, krēsli, iezāģējumi etc tiešām prasa neadekvāti daudz laika).
man outsource darbs uz karkasu (ar visu impr. uz vietas) izmaksāja 270 lati + desmit pusdienas.
tā kā domā! :)

Kokmateriālus pērc ar 15-20% rezervi un kreisās skrūves bez žēlastības malkā vai vismaz īsos posmos.
Vari atbraukt apskatīties manu šķūņa karkasu, dažu tā vērpj ka bail, ka nesaplēš savienojumus.

Kategoriski neieteiktu lietot skrūves leņķu savienojumiem. Arī gribēju tēlot baigi kulturālo celtnieku, neklausīju vecam meistaram. Pēc pirmā lietutiņa, kad krēsla koki nedaudz piebrieda, 1/2 skrūvju galvas bija nost. Vēlāk lietoju enkurnaglas. Tās turās kokā ar nāves ķērienu. Pamēģināju izvilkt 60mm naglu ar apm 70cm pleca kazaskāju. Tur vispār nav tāda jēdziena kā nedaudz izvilkt. Nagla turas līdz pēdējam nekustīgi, kazaskāja jau sāka locīties uz sāna, tikai tad, kad ir saplēsta visa koksnes šķiedra ap naglu visā garumā , tā kā šampanieša korķis šaujas ārā!

Klau. Par tiem kokmateriaaliem runaajot. Man radaas shaada ideja:

Kokmateriaals, ko tev zaagjees jebkuraa gadiijumaa buus no zaljiem balkjiem. Un ne jau ziemaa cirstiem. Es pamekleetu iespeeju iegaadaaties staavkaltushos baljkjus. Kad viilee cirsmas vinji sadala pa sortimentiem. Un katraa lielaa cirsmaa ir arii paliels daudzums ar staavkaltushajiem baljkjiem. Tos tirgo par aptuveni 30 Ls m3 (diametraa no 28 cm uz augshu). Sanaak tev vajadzeetu kaadus 17m3 balkju, ja tiiro tev vajag ap 12m3. Tas buutu aptuveni 510 LS. Tad tev vajadzeetu vinjus atgaadaat liidz tevim – protams ideaali, ja cirsma buutu tavaa aprinkji. Nu aptuveni ja liidz 30 – 40 km jaaved – tad 2.40ls par m3 – tas ir ar visu iekraushanu, izkraushanu un celju – aptuveni 40-50 Ls. Taalaak pie tevis atrbrauktu paarvietojamais lentzaagjis – man tikko sazaagjeeja 55m3 balkju par 12 ls m3. Tavaa gadiijumaa tas buutu – 204 ls. Un viss materiaals Tev ir gatavs un lietojams jau shogad.

Rezumee:

Baljki: 510
Transports: 50
Zaagjeeshana: 204

Kopaa: 764 Ls

Sanaaktu ietaupiit kaadus 400-500 ls, kas nav maz.

Pērnvasar blakus cirsmā pirku “suhostoju” par simbolisku naudu.
Vispār gribēju garos. Strādnieki arī sagrieza, bet lielākā daļa izrādījās līki, respektīvi, garajam pielietojumam nederīgi. Aptuveni trešdaļai baļķu bija trupes (nejaukt ar zilējumu) bojājumi, resp, malka.
Visumā, ja esi ar mieru ņemties, vari dabūt labāku (zāģmateriāli no sausa baļķa praktiski vairs nevērpsies) un lētāku materiālu kā “djadjas Vasjas gatera” standartpiedāvājums un vēl malku piedevām.

pastijos cenu par rakšanu.
ta jau es labi ieekanomeju, virskārtu novacu 20 st.
pamatus 1,2m x0,50 12 st, izraku.
biju domajis ka vairs nav tie gadi, bet nu izrādas vel var.

A cik Tev liela pamatu bedre? Man norokamais laukums bija 14 x 11 m un dziļumā vidēji ap 40cm. Attiecīgi 60 kubikmetrus ar zemi es viens pats raktu drošvien kādu nedēļu vairāk – bet man nav tik daudz brīvā laika. Tā kā – jārok ar papildspēkiem. Jebkurā gadījuma uzskatu, ka tas bija izdevīgāk un efektīvāk, nekā ar tehniku rakt, kas man tur būtu visu krustu šķērsu sadangājusi.

Hello, Jēkab! Wow, Tu nu gan te štelles sadrukāji! Nūū, izklausās jau protams vilinoši – bet vai šitādu procesu maz var 2-3 nedēļās līdz sazāģētiem materiāliem nokārtot? Turklāt, ēmm, pašreiz nav ne jausmas kur pie kā vērsties un par cirsmām uzzināt… Bet Tavs aprēķins izklausās patīkams.
Nūū, djadja Vasja man par laimi nespīd, bet nu uz 1200 Ls gan varētu būt… A malkas man netrūkst – pašam mežs blakus. :)

Djadju Vasju gateros var dabūt telefonus kokvedēju šoferiem un tie jau zin, kur kas notiek. Man blakus Rīgas Mežus šobrīd vālē nost kautkāda “Zemnieku saimniecība”, bet tie jau sākuši izvest un runāt var būt par vēlu.

aplūkojot sienu karkasa izklājumus 3-4 nedēļas 3 cilvēku brigādei ir krietni pārspīlēti. viens no variantiem karkasu veidot paneļos. Nebūs :”self made”, toties ātrums (naglu pistoles, speciāli galdi, kas paātrina procesu, precizitāti) un precizitāte būs krietni lielāka. ja katrai sienai iedotu izklājumu, tad paneļos tādu māju varētu sazāģēt (CNC) un sataisīt karkasu paneļus 3 dienu laikā visai mājai. Atklāts, protams, jautājums par transportu no rūpnīcas + jāpierēķina viena montāžas diena.

Vēl atklātājs jautājums – a cik tas maksā? :) Ja tas IR lētāk, kā brigādei tur ņemties “mēnesi” – tad man tas interesē. Nu es pagaidām esmu ar vienu oficiālo “brigādes” namdari runājies – un šamējais tad ar teica – jumta konstrukcijai 2-2,5 nedēļas. Sienām, nu tad kādas 2 nedēļas. Uhh, esmu procesā ar īstā, sakarīgā namdara meklējumiem, kuru es varētu atļauties. 1600 Ls nav maz…

atsūti man sienu laukumus, plānotās dimensijas atsevišķi sienām, jumtiem, pārsegumam, plānotos kokmateriālu kubus un paskatīšos, ko varu līdzēt ar aptuvenām izmaksām. īpaši izdevīgi tas ir tieši jumtiem, jo visus iesēdinājumus paveic mašīna.. kaut idejai, variantiem…

Ar lielāko prieku!!! Gaidi e-kastē info!

Write a comment