Funktierējot par tām polipropilēna lentām

8

Posted by Jānis, tas kurš bloga autors | Posted in Apmetums, Sienu konstrukcija | Posted on 03-03-2011

Birkas:, ,

Gribēju piebilst pāris nianses, kas manā prātā kulstās par tām PP lentām/stropēm. Labums tām būtu tāds, ka tās ir salīdzinoši nelielas un neizvirzās baigi ārpus sienas virsmas – vertikāli koki radītu vērā ņemamus izvirzījumus, ko pēc tam būtu grūti apmest, turklāt pašu koku jau apmest principā sarežģīti (siets vajadzīgs utt.). Ok, pie tīras PP lentas jau ar apmetums neturās klāt, bet tai tomēr mazāka virsmas platība, varētu to atrisināt.

Stropes_sienaRekur pievienoju bildīti uzzīmētu, kā es biju domājis tās stropes izmantot. Tās “vaļīgās” strīpas sānos ir nenospriegotas stropes – iezīmēju tā, lai var aptuveni saprast, kā tās domāju likt. Attiecīgi, sarežģītākais jautājums šādā zīmējumā ir – ar ko/kā tās stropes piestiprināt pie tām vainagsijām?!?
Varētu jau veidot pilnu apli, kas būtu patiesībā labs risinājums, taču zem apakšējām vainagsijām es lentu nepabāzīšu, a urbt tajās caurumus – kaut kā galīgi nekārojas. Jādomā vien, kādu āķi, skrūvi iestiprināt tajā vainagsijā, lai to stropi piestiprinātu.
Savukārt labajā pusē augšpusē uz ķīpu stūra jāveido kaut kāds dēļu stūra profils, jo citādi spriegojot iekštelpu plaknes tās stropes gluži vienkārši iegriezīsies iekšā ķīpās.

Didims, arī salmu mājas aktīvists no Ikšķiles, man norādīja izvēlēties stropes, kas ir vismaz 20mm platumā un spēj turēt tonnu. Mans brālis izteica bažas, ka tās 300kg turošās stropes radīs papildus spriegumu uz karkasu, un pats koka karkass ar savu dzīvošanu tas stropes agri vai vēlu izstaipīs…

Un vēl es absolūti neizslēdzu iespējamību, ka, lai arī cik ar to rokas instrumentu spēcīgi nospriegotu tās lentas, kaut kāda sajūta liek domāt, ka tā joprojām viducī būs viegli vaļīga (sava elastīguma dēļ) un iespējams nemaz baaaigi nenospriegos to sienu. Atvestie kokmateriāli gan bija tik stringri nospriegoti ar šādām lentām, ka maz nelikās…

Bet no trešās puses atkal domājot – tā kā es plānoju to ķīpu krāvumu jebkurā gadījumā iestīvēt starp augšas un apakšas vainagsijām, turklāt krāvumā iekšā ir sadzīti gana daudz armējošie mieti, tad tā siena pati par sevi nemaz īsti nestaigās. Un, ja no abām pusēm vēl pārvilktu pāri nospriegotas lentas, un visbeidzot vēl to pasākumu apmestu – man naiva cerība, ka tā siena būs gana stingra. Protams, ar traktoru jau jebkādu sienu var izkustināt…

Un tad finālā uz tādām nolentotām ķīpām būtu gana vienkārši ar apmetuma iekārtu vairākos slāņos kārtīgi uzpūst kaļķa apmetumu. Ok, vēl paši karkasa statņi būtu jāpārklāj ar sietu, lai apmetumam vispār būtu pie kā turēties.

Comments (8)

Neko daudz no salmu mājām nesaprotu, bet man intuitīvi tomēr sakarīgāk liekas ar lazdu mietiem no sāniem. Savelkot vainagsijas kopā nevajadzīgi slogosies konstrukcija + ja augšējā vainagsija nav siena centrā, tad spriegošana spiedīs sienu uz kreiso pusi.

Paklau, bet tie mieti no sāciem nemaz neizvirzīsies, ja būs kārtīgi pievilkti.

Varbūt arī neizvirzīsies, taču apmest gan tos būs čakarīgi, jo ir gana paresni un uz plikas koka virsmas apmetums neturēsies… Uh, tās lentas šķiet ērtāks variants, bet joprojām nav pārliecības, ka tās maz funkcionāli darīs to, ko vajag.

Lazda diametrā būs max 4-5 cm imho.. nu, mož līdz 10
Bet es arī nesaprotu, kā sienas saspiešana padarītu to stabilāku.

A kas tur ko nesaprast? Rekur arī Aleksandrs saprakstījis un safočējis – http://salmumaja.lv/2010/salmu-kipu-montazas-nianse-stabilitatei/
Vienkārši tie mietiņi mazliet izlīdzina spiediena punkta radīto slodzi pa visu sienu. Nu, protams, ar traktoru visu ko var izjaukt, bet tobiš lai, piemēram, liela vēja spiediens puslīdz izlīdzinās pa visu sienu, nevis rada lielāko spiedienu uz sienas centru, kas ir vistālāk no karkasa struktūrām.

Kā jau minēju, man gan, protams, māc nelielas aizdomas, ka varbūt es te cenšos pārlieku lielu stabilitāti panākt, jo kā jau minēju – ja siena ir iespīlēta karkasā, plus, tās iekšpusē ir sadzīti mieti, tad jau ar to stabilitāti viss būtu plus mīnus ok, bet nu – domāju par ļaunu nenāks.

Btw, rīt man viens vietējais bezdarbnieks dosies manā meža piemalē un sāks šķīt taisnos kārklus (nu kaut kādus krūmus), lai būtu ko salmu ķīpās iekšā dzīt pavasarī.

Mana pārliecība ir tāda, ka sienas saspiešana ar savilkšanu neuzlabo sānu stabilitāti.

Saliec ķīpu tornīti – apakšā vainagsija, augšpusē vainagsija.
Kas notiks – ja spiedīsi ar roku uz šī tornīša vidus – tas izmetīs vēderu – pareizi?
Bet – ja Tu šim tornītim vienā un otrā pusē pieliktu vertikālu mietu visā tornīša augstumā, un šos mietus vēl savā starpā sasietu kopā – tad uzspiežot uz šī tornīšā vidus, viņš vēderu nevarēs izmest, jo mieti to traucē izdarīt.

Nu es par PP lentām runāju.

Write a comment