Trīs dienu darbu atskaite – sienas un jumts procesā

9

Posted by Jānis, tas kurš bloga autors | Posted in Jumts, Sienu konstrukcija, Situācijas atskaite, Talka | Posted on 20-09-2010

Birkas:, , , , , , , , , , ,

Nu lūk, vēla nakts, trīs dienas būvē aizvadītas un aizritējuši arī vēli vakari pie datora strādājot. Pateicoties sērkociņiem acu plakstiņu vaļā noturēšanai, te būs tāda kā neliela atskaite, kas paveikts.

_DSC0076_DSC0067Sienas, sienas, sienas
Piektdien mierīgi viens pats šeftējos un stellēju ķīpas iekš karkasa. Mierīgi, cik nu varēju tik nu kaut kādu gabalu pievārēju. Sestdien jau bija daudz brangāka šeftēšana – pie manis talkā atbrauca 2,5 palīgi! Marlēna un Intars. Viņi arī plāno nākamajā gadā uzsākt salmu mājas celtniecību, tāpēc viņiem pie manis, ceru, bija lieliska iespēja saprast, kā kaut ko darīt vai nedarīt. Kādreiz ar Marlēnas atļauju iemetīšu viņu projekta skici blogā.
Nu lūk, ar saviem foršajiem palīgiem un Edgara aizdoto zāģi, kurš pārsteidzoši maz ēda benzīnu un darīja darāmo bez ierunām (paldies!), mēs tiešām centigi un bez gumijas stiepšanas likām ķīpu pēc ķīpas. Protams, ka bieži darbojāmies ar ķīpu pārsiešanu un piezāģēšanu, kā arī Intars riktīgi atvicinājās ar pārliecinātājāmuru, dzenot sienā iekšā armējošos mietus. Arvja sataisītais āmuriņš vienā brīdī izjuka reizinātājos.. Nekas – vietā tapa vēl brangāks.
_DSC0070_DSC0098Es pats paralēli turpināju sliet uz augšu vienu sienas bloku, kuru pēc tam pamēģināju ar domkratu piepresēt – efekts nav peļams. Ja vien vēl varētu tai nopresēšanas brīdī iedabūt vietā pēdējo ķīpu, būtu paaavisam skaisti. Domās.
Marlēna un Intars varonīgi cīnījās ar mani līdz spēku izsīkumam, kamēr pusdeviņos vakarā beidzot metām mieru. _DSC0082_DSC0087Tiešāāām lieeels paldies par supercentīgo palīdzību!!! Tad nu lūk – sestdienā paveikto varat aplūkot vēlīnajās un viegli izplūdušajās fotogrāfijās.
Pagaidām vairs nešaustu sevi ar jautājumiem – paspēšu sienas sataisīt normālā laikā, nepaspēšu, dabūšu apmest vai nē. Es vienkārši darīšu, cik būs iespējas – un tad jau manīs.

Tikai 3,5 dienas
Vakar vakarā vēl tā padomāju, bet patiesībā uz to visu sienu pasākumu, kas redzams bildēs, ir aizvadītas vien kopumā 3 ar pusi dienas. Man šķiet, ka tad nav nemaz tik švaks rādītājs. Padarbotos kādi trīs cilvēki nonstopā – nedēļā iespējams sienas būtu aizpildītas, bet nu – brīvais laiks man ir tik, cik ir, un arī cilvēkresursi ir tik, cik sanāk – es viens un epizodiski pa kādiem foršiem palīgiem. Paldies viņiem visiem vēlreiz!

_DSC0084Logi
Skatos dzīvē un domāju par saviem logiem – vai man tik lieli logi baigi neiesitīs pa kabatu… (iesitīs…). Viens logs, kuram paredzēs sēdēt uz palodzes (var redzēt bildē), izmērs ir aptuveni 1,8 x 2 metri. Pārējie lielie laikam ir kādi 1,4 x 2 metri. Varbūt, ka tomēr par šerpu, lai gan arhitekts it kā neaizrādīja par neracionālu izmēru, un pašreizējā mājā logi ar nav no tiem mazākajiem.

Svētdienā uz jumta
Šodien (pareizāk jau gan teikt, vakar) visu dienu pavadījām darbojoties ar jumta segumu. _DSC0094_DSC0092Ar brāli Ēriku tomēr izdomājām, ka šobrīd laikam tomēr par prioritāti izvirzīt šīfera uzlikšanu, jo vējplēvei tomēr nav jādara to, ko mēs tai pašreiz liekam darīt. Izštukojām, kā tas šīfera process jāveic un aiziet darbos. Uzveidojām uzkabināmās trepes. Patiesībā, ja loksnes ir ar apzāģētiem stūriem dabūtas uz jumta (augšā celšana visilgākais, smagākais darbs), _DSC0096_DSC0103tad pieskrūvēt tās vietā ir baigi fiksais process. Vienu rindu, man šķiet, var uzskrūvēt kādās 15-20 minūtēs. Cik paveicām, var redzēt bildēs. Protams, ka gribējās visu plakni piebeigt, bet lietus ik pa brīdim uzlika piespiedu atpūtu. Lai vai kā, man tas process nu ir skaids, un tālāk jau pats to jumtu arī piebeigšu.
_DSC0100_DSC0102Starp citu, stūrus un pēc platuma loksnes piezāģējām nevis ar figūrzāģi, bet ar rokas ripzāģi, kuram virsū pobedīta ripa. Griež lieliski un kvalitatīvi.
Un vispār – sakiet, ko gribat, bet, jo vairāk es tās loksnes redzu uz jumta uzliktas, jo vairāk man tas materiāls patīk. :P Plastmasas skrūvju micītes amizanti glītas. :)

Atbildes uz komentāriem
Tā kā cilveki lielākoties izlasa jaunāko ierakstu un iepriekšējam vairs komentārus nepalūko, tad iemetīšu atbildes uz komentāriem arī te.

Vēlreiz priecājos un novērtēju, ka esmu uzveidojis to manuālo presi ķīpu saspiešanai. Pārsienamo ķīpu skaits ir gana liels, turklāt lielākoties ķīpa ir jānoīsina par kādiem 15-30 cm, tāpēc ar presi to ir var paveikt daudz ātrāk – ieliec, pārgriez striķus, izņem cik vajag, sapresē un sasien. Ar adatām tas tik forši neiet – bet ticams, ka tiešām labu mezglu zināšana ar var palīdzēt.

Vilni, acis darba nav izbijušās. Man ir pamatotas aizdomas, ka no malas pieaicinātie veči, protams, visu ko prot, bet ar šitādām lietām “normālie veči” diez vai gribētu ņemties… Baigais nestandarta darbiņš. Un – ja gribi, lai kaut kas tiktu izdarīts kā nākas – dari pats. To esmu sapratis.

Nu jā, tagad jau visi gudri. Vajadzēja tā un šitā. Es arī jau “gudrs”. :D Protams, ka vajadzēja uzreiz tās ķīpas iezāģēt tā, lai otrā pusē nāk kārtīgi uz āru, taču striķi nemaz neļauj tik vienkārši uztaisīt 18-20 cm dziļu iezāģējumu! Ķīpas bez iezāģējumiem nav problēmu nolikt tā, lai tā lien kārtīgi uz āru kā vajag.
_DSC0099Nū turpmākām sienām centīšos pēc iespējas pamatīgāk iezāģēt. Tas, ka no āras to pasākumu pēc tam pielīdzināt var – tas tak skaidrs. Vienīgi man jau tas nelīdzenuma nesmukums ārpusē arī veidojas – man ķīpām kārtīgi apcirpts tikai viens sāns, un to es lieku uz iekšpusi – tur man biežāk uz sienām jāskatās būs. :) Bet nu – kopumā kā jau teicu, nočakarējiens būs, sietu izmantošu noteikti, bet raudāt par grumbainām sienām toč netaisos. Vienkārši darīšu kā mācēšu un uz otro salmu māju jau amats būs rokā! :)

Redz, paši satraucas par ugunsdrošību, a tagad man iesaka to pasākumu ar dēļiem vienkārši apsist. Nē, nē. Vai nu kārtīgs apmetums, vai arī “ieziemošanas” variants līdz kārtīgam apmetumam. Nekādi dēļi.

Comments (9)

Kamēr tikai biju prātojis taisīt (galvenokārt neveramas) koka logu kārbas pašrocīgi, tikmēr Buildart.lv censoņi jau to ir realizējuši.

izskataas ceriigi domaaju ka tiksi liidz apmetumam shogad ;) veiksmi!

Par ugunsdrošību tiešām padomā. Agrāk koka mājās vadus lika uz virsu un ietītus metāla mētelītī uz porcelāna atbalstiem. Bet mana pārliecība ir, ka neviena māja pasaulē nav aizdegusies no vadiem, bet gan ļoti daudzas ir aizdegušās no vadu savienojumvietām. Galu galā pasaulē elektroinstalācijas esot māju ugunsgrēku iemesls Nr 1.
Godīgi saku, pats savu māju (koka karkasa) esmu gandrīz nosvilinājis 2-reiz. Nosvilinājis varbūt ir nedaudz pārspīlēts, bet aizdedzinājis nu nemaz nav pārspīlēts. 1-reiz ar liesmu aizdegās pagarinātāja kontaktligzda, kurā bija iesprausts 2.5 kW elektriskais sildītājs. Dega, ar uguni, labi ka tajā brīdī strādnieki bija uz vietas. 2-reiz reaļi sakusa vadi sadales skapī. Man elektriskais 12kW katls un tur jauda paliela, drošinātājs katlam rubījot ir pasilts. Nu vot, aiz kontaktķemmes nebija labi pieskrūvēts 1 vads un tur sākās šaize. Nebūtu bijis mājās, varēja visādi būt. Mans ieteikums tiešām nopietni – par vadiem nesatraukājies, tos var kaut vai salmu ķīpām riņķī tīt, ja diametri normāli, bet vot visas sadales, savienojumvietas utt ir jāliek reālās metāla nozarkārbās un vadi ir nevis vienkārši nozarenēs jāsabāž pa sānos izgrieztiem caurumiem, bet tie caurumi ir jāpadara hermētiski ar kaut kādu “fireproofing” smāķi – vienlaga, vai nu māliem vai veikalā pirktu sintētisku no tūbas izspiežamu, bet ja kāds savienojums silst un…tpu tpu tpu sāk degt, lai uguns no sadales netiek ārā, un galvenais, lai tur gaiss tik viegli netiek klāt.

Paldies, Vilni, protams, ar elektrību nav nekādi joki. Man pagaidām uz fikso ir doma elektrības vadus likt virs apmetuma – piemēram gar pašu grīdas kanti aiz profillīstes kaut vai. Ok, uz rozetēm gan, iespējams, to vadu būs apmetumā jāmēģina iestrādāt. Bet nu – līdz tam vēl daudz laika, tobiš, nākamgad tikai šis jautājums kļūs aktuāls.

Cik zinu, ārzemēs jau sen lieto tikai halogen-free izolāciju, kamēr pie mums veikalos vai nav TIKAI PVC? Ne Rihards Losbergs, ne vecais Ozols laikam neizkļūtu vis laukā no mājas, kurā degtu PVC izolācija…

Reku vācu linkā tirgo gan PVC vadus.
http://www.mercateo.com/kw/aderleitung/aderleitung.html
Viņi piedāvā arī halogen-free, bet vai tik tā prasība nav sabiedriskām ēkām, sab. transportlīdzekļiem utt., kur nedrīkst PVC lietot.
Interesanti, ka, ko arī esmu novērojis iekš D, ka vadus neliek kā mums – 3×1.5 jau vienā gabalā, bet liek tukšu gofru, kurā ievelk atsevišķas vadu dzīslas kādas nu tur vajag.

Atvainojos par glupumu, bet ko dod bez-halogēnu kabeļi? Nedeg, nesvilst?

Nū, PVC degot izdalās indīgi dūmi, to pamatsastāvā būs arī HCl (sālsskābes tvaiki). Parasti, ja deg PVC, visi atliek pedāļus no dūmiem praktiski minūtes laikā, ja deg kas cits, biku vēlāk :) Vispār jau PVC skaitās vāji degošs materiāls, tāpēc arī tik iemīļots vadu izolācijai. Labākais būtu teflons, bet tad metrs vada maksātu kādus desmit latus :)

Ja jau ar domkratu presējas, bet traucē iedabūt ķīpu, moš var pamēģināt savilkt – ņemam teiksim 4 vītņstieņus, enkurojam pie pamatiem vai apakšējā vainaga pa 2 katrā sienas pusē, “cauri sienai“ kautkādu priekšmetu (atkarībā no tā, kas izturēs nepieciešamo saspiešanas pakāpi – dēli, leņķdzelzi) ar caurumiem, kuros izlaižam stieņus. Tālāk jau ar uzgriežņiem velc cik vajag, iebāz pēdējo ķīpu, atlaid un izsit “priekšmetus” ārā. Ja tā nopresēšanas pakāpe nav dramatiska, tad varbūt izdodās.

Write a comment