Labas ziņas par kaļķa apmetumu

7

Posted by Jānis, tas kurš bloga autors | Posted in Apmetums | Posted on 16-09-2010

Birkas:, , , , ,

Kā jau minēju, no rītdienas ķeros klāt salmu sienu krāmēšanai. Paldies Edgaram par aizdoto motorzāģi – par mūsu Husīti no servisa ne ziņas, ne miņas. Uz vienu brīvdienu dienu it kā talkā pieteicās interesenti, kas paši nākamgad cels savu salmu māju. :)
Bet nu te būs šodienas vērtīgais notikums – kārtīgi sazinājos ar Sakret produktu speciālistu un ieguvu daudz labas informācijas par man interesējošo Sakret HK bez-cementa piedevas kaļķa apmetumu.

Citēju iesūtīto instrukciju, kā jāveido apmetuma pīrāgs:

  1. Izmantojam apmetumu Sakret HM-L4. Šis apmetums ir ar rupjāku frakciju (4mm grauds) un paredzēts, izmantošanai saķeres slāņa veidošanā un pamatslāņa veidošanā. Ar šo materiālu vispirms izveido saķeres kārtu uzmetot to ar ķelli neregulāri pa visu virsmu un nenogludinot un nerīvējot. Ļauj nožūt 24 – 36stundas – atkarībā no ārējā gaisa un virsmas mitruma un temperatūras.
  2. Izmanto materiālu Sakret HM-L4 – uz saķeres kārtas veido (rekomendējoši) 15mm biezu apmetuma kārtu – šī kārta ir izlīdzinošā kārta uz virsmas. (Pilnais reaģēšanas cikls 1mm/diennaktī – pie kārtas 15mm – 15 diennaktis).
  3. Izmanto materiālu HM-L1  (1mm grauds). Ar šo materiālu veido noslēdzošo kārtu, kura tiek arī uzrīvēta. Kārtas biezums ne vairāk kā 5mm vienā kārtā (reaģēšanas laiks 1mm/diennaktī – kopā 5mm kārtai 5diennaktis). Tālāk vai nu šo virsmu krāso ar silikāta bāzes grunti un krāsām vai ar kaļķa krāsu.

Daži domas, kas man radās
- Manā gadījumā šķiet gluži otrādi, pirmo kārtu paplānā veidā (kādi 5 mm) vajadzētu uz salmiem uzpūst nevis uzmest, lai tas kaļķis max dziļi salien šķirbās ar spiedienu pūšot. Ar ķelli mest – tas domāts drošvien gludām, mūrētām sienām.
- Ook, otro kārtu varētu pūst tā kā teikts uz tiem 15 mm.
- Lūk par trešo ir jautājums, vai man obligāti vajag izmantot to smalko noslēdzošo kārtu? Vai nevaru to vidējo kārtu jau beigās bik pierīvēt kā man patiktos? Vai arī tā frakcija ir pārāk rupja, un tai būs tendence spēcīgāk uzsūkt mitrumu?
- Un visbeidzot, vai pašās beigās ir obligāti jālieto kaut kāda grunts/krāsa? Jādomā, ka laikam vajag, jo pats apmetums jau drošvien pārāk viegli uzsūc mitrumu no lietus, piemēram.

Cenas
Sakret HM-L4
900kg BigBag iepakojums – 53,48Ls +PVN
25kg papīra maisā – 1,47Ls +PVN

Sakret HM-L1
900ks BigBag iepakojums – 48,97Ls +PVN
25kg papīra maisā – 1,35Ls +PVN

Materiāls ir iepriekš jāpasūta – vismaz 7 līdz 10 dienas piegādes laiks!

Apmetuma izmaksas manā gadījumā
Manas mājas fasādes platība ir 102 m2.
Uz 1 kg kaļķa vajag 0,22 l ūdens. (25 / 5,5).
Uz m2 ar 10 mm biezum kārtu aiziet 14,5 kg apmetuma masas.
Rēķinu, ka, piemēram, vajadzētu 5 mm pirmo saķeres slāni uzmest ar to L4, un tad otro slāni ar 15 mm. Varbūt bez trešā smalkā slāņa varētu iztikt, bet izrēķināšu arī to – vēl 5 mm.

20 mm ar L4 = 29 kg x 102 m2 = 2 958 kg = 3 x 900kg + 10 x 25kg = 194 Ls + 18 Ls = 212 Ls
5 mm ar L1 = 7,25 kg x 102 m2 = 740 kg = 30 x 25kg = 49 Ls
SUMMA = 261 Ls (+ nezinu, cik piegāde?)
Patiesībā vairāk, kā biju uz fikso piemetis, bet varbūt kaut ko ar slāņu biezumiem var vēl racionalizēt?

Apmetuma iekārta un iestrādes ilgums
Un te nāk interesantāka kārta. Uz jautājumu, ar kādām iekārtām šito apmetumu pūš, Sakret pārstāvis teicās, ka viņiem pašiem ir šim nolūkam paredzētās iekārtas, kas maisa gan horizontāli, gan vertikāli, un viņi mierīgi varētu iznomāt to verķi par kādiem 7 Ls diennaktī (vai mazāk). Turklāt viņu tehnologs dzīvo Ķegumā, un ticamākais varēs parādīt/pamācīt, kā ar to aparātu jāstrādā.
Uz jautājumu, vai dienas laikā, piemēram, kādu pusotru tonnu apmetuma var iestrādāt, šamējais teica – nu to vienu slāni varot arī stundā uzbliezt. Tas mani makten iepriecināja. Uz stundu, protams, neceru, taču arī viena diena vienam slānim man jau būtu svētki!! :)
Un vispār viņiem pašiem ir interesanti, ka kāds izmanto viņu produkciju šādam nolūkam. Turklāt, starp citu, Sakret ir Latvijā ražots produkts. :)

Comments (7)

Uz papīra izskatās smuki. Kas tas Sakret tāds īsti ir? Pilna Vācija ar Sakret reklāmām, tas taču nav LV kantoris tomēr, ne? Nu jā, rūpnīca ir, viss itkā vietējais…
15mm kaļķu apmetuma pilnībā karbonizējas 15 dienās? Comon, apcietē nedaudz – jā, bet pilnībā – nu ubeij, tas nav iespējams.

Nu noteikti, ka ir kaut kāds ārzemju apakšuzņēmums, bet nu vismaz ražo vienalga Latvijā. Tikai starp citu, arī cementa ražotne Brocēnos ir modernāka Eiropā! :)

Nūū, es jau neapgalvoju, ka sacietē pavisam 15 dienās.. Es labi atceros plašās diskusijas par kaļķa īīīīlgo cietēšanu. Bet nu vismaz 15dienās varbūt sacietē tik daudz tā virskārtiņa, lai var nākamo uzmest virsū.

Nu iekšdarbiem rupjais varētu arī būt par rupju, par to nešaubos. Mums, piemēram, esošajai mājai ārpusē ir rupjš, asumains dekoratīvais apmetums – neteiktu, ka baigi putekļi uz tā krātos. Bet nu – tad jau redzēs, kā man tas brīnums varētu pēc divām kārtam izskatīties, un tad jau saprastu, vai vajag trešo plāno, smalko kārtiņu. Viss no estētikas un patiks būs atkarīgs. Bet, tas, ka man būs visādas bedrītes, gropītes un nelīdzenumi – par to man nav ilūziju. Un es zinu, ka spēšu ar to mierīgi sadzīvot. :) Galvenais, lai principā tā māja turās kopā.

Reiz draugs (dzīvoklī, iekšdarbiem) mēģināja Baumit Altstadtputz un izbrāķēja kā pārāk rupju, nopirka vietā Sakret CLP+. Bet viņam, cik saprotu, bija plānas kārtas.
Bez izlīdzinošās arī Tu diez vai neiztiksi – būs daudz nelīdzenumu, kur putekļiem krāties.

Ar CLP+ esmu pats metis, man arī CLP+ likās, ka varētu būt smalkāks, bet ir OK, jo tas galu galā tomēr ir pamatapmetums, nav jau smalkais nobeiguma.
Bet tam HM vismaz pēc apraskta ir klāt PP šķiedras, tas varētu rullēt, nevajadzētu ne sietus, ne ko. Galu galā agrāk kaļķu apmetumus armēja ar sagrieztām zirga krēpēm.

Vismaz sākotnēji Sakret pie mums strādāja pēc franšīzes – rūpnīca pieder vietējiem, Sakretam atskaita par preču zīmes un tehnoloģiju izmantošanu.

Pasaulē (Somijā) pastāvot ap 1600 dažādu Vetonit būvmateriālu. No tiem ap 1995.gadu Latvijā uz vietas bijuši nopērkami 115. Šodien uz vietas tiekot turēti tikai 4(!). Pats pārliecinājos, ka veikalos vairs nav mālu(-cementa) javas un kaļķa-cementa apmetuma ar stiklašķiedras sietiņiem Serpo-414.

Nūū bez sieta jau pavisam iztikt neizdosies. Pirmkārt, apakšējais perimetrs jānoklāj ar metāla sietu pret grauzējiem, savukārt stiklašķiedras sietu vajadzēs, lai daudzviet aiztaisītu izveidojušās nelīdzenās sienas bedres. Kā arī, kaļķa apmetums pa tīro pie koka jau arī neturēsies – to jau arī vajag ar sietu apdarināt. Tikai man māc bažas – stiklašķiedras sietam ir 4x4mm acs – vai tas rupjais 4mm graudu apmetums tam ies cauri?!

Write a comment