Atbildes uz komentāriem par pamatiem – 2. piegājiens

16

Posted by Jānis, tas kurš bloga autors | Posted in Komentāri un atbildes uz tiem, Pamati | Posted on 23-02-2010

Birkas:, , , , ,

Uhh, nu pat man te iebirusi virkne ar komentāriem par pamatiem, tāpēc, lai citiem nebūtu jācenšas pie komentāriem sekot līdzi un lasīt – mēģināšu atkal atbildes uz komentāriem ierakstīt šādā bloga ierakstā. Vispirms uzreiz iemetīšu man svarīgāko pretjautājumu. (Uzreiz Ansim – LIELS paldies par man veltīto laiku un uzmanību!)

Salmmajas_pamati_AnsisPar Anša piedāvāto skici lētpamatiem —–>
Ok, izskatās gana vienkārši. BET – jautājums! Kā šādus pamatus pēc tam nosiltināt un no-hidroizolēt???? Tā jau protams to tranšeju ir tiešām viegli izrakt un tik iegāzt betonu. Vai arī es esmu palaidis garām to, ka – ja pamati ir ZEM sasaluma līnijas – tos vairs nevajag siltināt ?!??! Ja tā – tad nosacīti varētu arī teikt, ka tas ir apsverams variants. Ja putuplastu vajag vienalga – tad baigo starpību neredzu. Plus jautājums – tranšejas dibenu neblietētu atstāj? Un vel manā mitrajā smiltī/zampā pie pusotra metra (ko var redzēt vienā no iepr.bloga ierakstiem) – šitās 40 tonnas varētu aizbraukt lejā rūkdamas… :D (Attiecīgi lasīt tālāk manas pretpļāpas pret dziļo lentu… :) )

Ansis Liepa jautā – vai ir racionāli ņemties ar to drausmīgi lielo bedres rakšanu, blietēšanu utt?!
Tad nu atbildu, un iekļaujot argumentus – kāpēc izvēlos seklos nevis 1,2m dziļos standarta lentas pamatus.
- Man nebūs jārok drausmīgi liela bedre – man jānorok 20cm augsnes slānis 11 x 14 metru lielā laukumā. No kubatūras viedokļa 31 m3 ar melnzemi. Varbūt esmu naivs – bet man nešķiet neiespējami to norakt kaut vai pat ar lāpstu diviem trim cilvēkiem darbojoties, turklāt ir motobloks ar piekabi. Sapratīs, ka ir baigais čakars – ook, izsauks traktoru.
- Melnzemi būtu jārok nost jebkurā gadījumā, jo zemgrīdā taču vienalga parasti tādu neatstāj, pareizi? Tikai šancējot pēc īstajiem standartiem lentas tranšeja būtu jārok oi oi oi dziļāka… Es izvēlos absolūto minimumu.
- Kāpēc tikai 20cm? Tāpēc, ka apakšā jau ir smilts. To pat baisi blietēt nevajadzēs, jo gadu desmitos tā tur stabili jau sablietējusies. Jā – ap 80m3 smilšu piebēršanai būs jāpieved. A standarta pamatu būvbedrei taču arī jāved klāt kaudze pieberamo materiālu? Kur starpība? (Varētu jau uztaisīt mazo karjeriņu turpat blakus smilšu ieguvei, bet viens paliels dīķis jau ir… :D )
- Bliete – mehāniskā. To būs jāīrē. Dienā ap 15 Ls – vismaz divas – trīs dienas toč vajadzēs.
- Bituma mastika – izrēķināta! Ar latiem 50 uz vertikālo plakni vajadzētu noteikti pietikt. Pat ja vālē divos slāņos. Un vēl virspamata ruberoīda piķošanai. Standrta pamatiem arī vajag hidroizolāciju, turklāt – ja lenta ir 1,2m dziļa – tad to piķi vajag vēl daudz vairāk.
- Par parasto putuplastu un tā piesūkšanos ar mitrumu – nevaru nepiekrist. Domās. Taču arī standarta pamatus IR jāsiltina. Bez putuplasta īsti nav variantu. Vai arī tomēr ir? :)

Par monolīto, dziļo, pamatīgo betona lentu pret manu seklo lentu + blokiem.
Ansi – a kur Tu ņēmi, ka manu pamatu variants ir 1300 Ls, bet Tavējā piedāvā monstrozā, smagā lenta – 700 Ls? (Man sanāca 17m3 uz pilno lentu, kas ir 17x37Ls + sūknis + vešana = 629 + kādi 50 Ls + vēl kādi stabili 50 Ls)
Ja paskatīsies manu aprēķināto pamatu tāmi, tad pamanīsi, ka tur dārgākais ir putuplasts un smiltis. Vismaz man par plikiem pamatiem bez siltinājuma sanāca 600 Ls. Turklāt jau par parējām dārgākajām lietām – smiltīm un putuplastu – smiltis biju rēķinājis uz 130m3, tomēr pietiks arī ar 80m3, savukārt ar putuplastu – viss atkarīgs, kādu cenu sarunā un kur, kādu piedāvajumu atrod. Bez šīm nupat minētajām lietām nevar iztikt nedz mana seklā lenta, nedz dziļā, monolītā lenta!
Otrajai par sliktu milzīgs svars (nenoliegsi, ka tas var veicināt ātrāku sēšanos) un vajadzība tomēr pēc gana nopietnām veidnēm. Nez, nu netīk man īsti šie monstru pamati. Neredzu nekur baiso ieguvumu par labu dziļajai lentai – ja vien nosacīti varbūt ietaupītas dažas dienas darba (kas, protams, nav mazsvarīgi). A jārok tāpat kārtīga bedre un vēl dziļāka, jātaisa gruntīgāki veidņi (manā variantā varu tikt galā ar putiku un ķīpām kā formām – pārbaudīts!), jāsauc mašīna un beigās iegūts monstrozs svars zem mājas… Bet nu – kas zina, varbūt vēl pārdomāšu.

Kur ņēmu ideju par seklajiem pamatiem?
Pats jau neizdomāju šos seklos pamatus – pazīstams būvinženieris ieteica veidot lentu pilnībā no keramzīta, tomēr pats izdomāju, ka jākombinē – tā būs pat labāks efekts, jo, piemēram, keramzīta blokiem ir labāka siltumnoturība par parastu betonu.
Ja es uz kaut ko iecirties, tad mani nebūs tik viegli uz sitiena pārliecināt. Taču vienmēr jau pēc tam klusi stūrīti apdomāju visus par un pret, un reizēm arī pārkāpju savai principialitātei un ietiepībai un savas domas mainu. Tā kā -  vēl jau manīs, kas beigās sanāks. :)

Par pamatu nopiķošanu no abiem sāniem
Ansis
domā, ka nopiķojot abas vertikālās plaknes – pamats tieši būs mitrāks, jo nevarēs žūt
Zini, arī fakts, nebiju no tāda aspekta padomājis. Tātat – jāpiķo tikai no āras.

Par lēzenu jumtu
Es jau neesmu teicis, ka baigi plānoju ietaupīt uz jumta konstrukciju. Tur, kā būvinženieris ar arhitektu kopā sarēķinās – pie tā arī pieturēšos. Pagaidām, cik sapratu no projekta – slīpums ir uz 23°. Daudz vai maz?

Par koka karkasu
Ansi, hei, kurā brīdī Tu esi uzķēris, ka es gribu būvēt loadbearing tipa salmu māju??? Nēēēē, tik maniakāls un profesionāls es vēl neesmu. Nekādā gadījumā. Man 100% būs koka karkass, kas nesīs jumta svaru. Loadbearing jeb slodzi nesošā salmu māja nav tā, ar kuru vajadzētu kā pirmo eksperimentēt… ;)

-

Comments (16)

nu te atkal ir juceklis :D

ok – pamati
manis pieminētie pamati par 700Ls – tie arī ir visi pamati. un viss. savukārt seklajiem – vēlviens septiņsimtnieks iziet par puķiku, ja ne vairāk, ņemot vērā ka balto tur nerekomendējas likt.
nu pats dzīvoju bez putuplasta uz pamatu vertikālajām plaknēm, nekādi super aukstumi nav. ja vēlies siltināt – jebkurā gadienā nosiltināt iekšējo pamatu perimetru, lai aukstums netiek pie siltgrīdas pīrāga jau neprasa tādu kvantumu putuplasta kā tā visa milzu siltināšana seklajā versijā. iekšpusē turklāt var likt balto, tāpat kā zem grīdas puķiku, virs plēves, sausajā daļā. kamēr seklajiem – visa ārpuse ir ar zilo, dārgo puķiku jātaisa.

smiņķēt ar bitumu tur neko nevajag – ja nu vienīgi vertikālo plakni virszemes daļā ēkas iekšpusē – lai pie siltgrīdpīrāga netiek mitrums no pamatiem, tāpat arī virs pamata horizontālo daļu – starp pamatu un ķīpām. un vispār piķot var apakšu un iekšpusi un zemzemes daļu, virszemes daļu atstājot kailu lai smuki žūst?

ok, tālāk par koka karkasu – tas ir koka karkass. ja karkass, tad salmķīpas nāk kā pildmateriāls un siltumizolācija, līdzarto ar tām ķēpa nav tik traka. nu vienīgi jāizdomā kā ķīpas krāmēsies iekš karkasa, kāds karkasam solis, materiāliem dimensijas utml. karkass varetu tapt no 5x20cm brusēm, pa apakšu un augšu iet vainagojošie kokmateriāli, salmķīpas var krāmēt plauktu priekš tām apakšējo taisot no koka, dēļiem – vajadzīgajā 45cm platumā, līdzarto pamatiem pašiem – betonētajiem nemaz nevajg būt tik platiem, pietiek ar standarta 30cm, kam virsū nāk statņu apakšējais vainags, un uz tā šķērsām dēļojums kas veido tādu kā grīdiņu salmu ķīpu balstam.

nujā un par jumtu – idejas jumtam. tādad paviegls tas nekādi nesanāk. ja tas nav paviegls – tad tas daudz nad arī lētāks par stāvu jumtu :D turklāt ja griestus vēlies taisnus – tad tur tāpat nāks materiāls, arī ne švakāks par kādu 5x15cm nieku, kas veidos iekārtos griestus. tas viss izmaksu ziņā – nu varbūt tikai par 20-30% ? atšķiras no apdzīvojama jumta stāva izveides, kurš savukārt nav jāizbūvē uzreiz, to var darīt pēc 5 vai 10 gadiem, kad bērni paaugsies un gribēs katrs savu istabiņu, pie šādas konstrukcijas krietni sarūk pamatu apjoms, iztrūkst nesošā siena – kas rada ietaupījumu, kas kozin, kompensē tos augstākminētos 20-30% ? ok, beigšu vairot tekstu, kas jau tā pasaulē ir par daudz.

nu pēdējais piliens tavā pacietības kausā no manas puses :D būs šāds –
ja tavas mājas viena no prioritātēm ir lētums – tad es te spamoju par tēmu. bet ja tavas mājas prioritāte ir eksperimentālā būvniecība kuras izmaksas ir ļoti otršķirīgs jautājums, tad šķiramies ar labu, jeb es kļūstu par lasītāju bez pretenzijām uz sava viedokļa uzspiešanu :D

Smalki, smalki! Ir ko padomāt par tiem pamatiem. Putuplasta kaudzes nav nekāds sapnis, protams.

Tikai viens papildus jautājums – vai tādā manējā gruntī ar slapju smilti un paaugstiem gruntsūdeņiem (1,5-1m) šitā smagā lenta tomēr baisi nesēdīsies?

Par karkasu – BK daļa jau ir uztapusi un tiek pielabota. Ķīpas pie vainagsijām ļoti rūpīgi no mitruma jāaizsargā, tā kā nav tur tik vienkārši kā sākumā liekas, bet ari tas izdomāts. Ar 30 cm pamatu platumu it kā pietiek man.

Kas attiecas uz jumtu/mansardu/otro stāvu – izlemts. Nebūs! ;) Es jau tagad dzīvoju 3 stāvu mājā – paldies nē. Kad pēc 10 gadiem bērniem gribēsies savu istabiņu – tad arī domās (piebūve / cita māja utt.).

Paldies Tev!

ok par sēšanos – jāapskata tās brīnummājas kas pierīgas purvos sabūvētas, vai nav pa šiem gadiem līdz palodzēm iesēdušās :D tur bij viens moments aiz Babītes – jaunbūvētais ciematiņš senā upes gultnē, palienē. daudzas mājas jau saceltas un neviens neatceras ka tur būtu kāds kautko specifisku ar pamatiem darījis, bet tad kā reiz ģeoloģijas firma tur vienai mājai taisija izpēti, biju piebraucis apskatīt kā sokās, nesoša grunts sākās ja nemaldos pie ~2m zem virskārtas. augstāk viena vienīga zaļgana slapja dūņa ar smilts piejaukumu. bet to māju tur tā arī neuzcēla, un drošvien tā arī ir labāk.

ja tā ir smuka smilts, tad viss kārtībā, slapja viņa dabiski būs, ja gruntsūdeņi augsti. ja ir lielas raizes, var mēģināt sakontaktēt vienu paziņu ģeoloģijas studentu, kozin, varbūt šis par sīkām naudām ir gatavs izpētīt to grunti.

jā par melnzemi zem grīdas – ja tā ir pašķidra pļava – un nevis auglīgs sakņu dārzs – kur to māju liec, tad melnzeme tur ir tik niecīga un liesa, ka nav vērts viņu skrāpēt nost. pie blietēšanas kad pamati jau gatavi – laista visu nejēgā, met smilti virsū līdz vajadzīgajam līmenim, to arī salaista, un gotovs, viss ir sasēdies un sablīvējies pa pirmo zorti.

mana māja stāv pļavas vidū, smilts, gruntsūdeņi gan ap 1,5m, betona lente, gāzbetona sienas, un ~8tonnas betona dakstiņu virsū uz jumta. par to sēšanos tev vajg ar kādu zinātāju aprunāt, la viņš izstāsta, par cik milimetra simtdaļām tā ēka tavā situācijā nosēdīsies :D

Es arī visu laiku saku, ka vajag ar zinātāju parunāt par to sēšanos … :)

“ja pamati ir ZEM sasaluma līnijas – tos vairs nevajag siltināt ?!??!”
Vajag taču! Kā – lai nestu un nebūtu termotiltu – jādomā!
http://www.failiem.lv/down.php?i=ettvqc&n=Salmmajas_pamati_Vienstavs.gif

Pats jautā: “tranšejas dibenu neblietētu atstāj?” un pats atbildi “gadu desmitos tā tur stabili jau sablietējusies”
Arī Noviks māca beidzamo norakt ar lāpstu:
http://www.failiem.lv/down.php?i=fgzqxm&n=0Karta05.jpg
Man arī praktiski nekad nav bijuši brīvi tūkstoši nomas ķīlasnaudai.

“Un vel manā mitrajā smiltī/zampā”
Ar ģeobedres bildēm aizej pakonsultējies kaut vai pie Lijas Bērziņas.
Vai pie Aivara Krastiņa, LATĢEO.

Jūs te daudz apcilājat dziļās lentas, tikai kāpēc betona? Rubble trench!

- Nu kā Ansis sakās, šis iztiekot pilnībā bez siltinājuma. Nu es visu cokolu un kādus 10cm uz leju no virskārtas noteikti siltinātu ar 10cm, kā arī iekšpusē cokolu ar 5cm putuplastu + grīdā kā minimums 15cm. Ja grib siltināt lentu visā augstumā – tad ofic vajag veidnes un viss sākas no gala… Es savā blīvajā smiltī mierīgi varētu izrakt tranšeju, lai tā neiebruktu – un bez veidnēm to piegāzt ar betonu. Virspamatam 40cm veidnīti mierīgi varu uzstellēt no putika un ķīpām (kā to darīja Building with Awareness filmā).
- Nu vajag jau, lai reizēm kāds norāda uz manām muļķīgajām runām, jo bik jau iet galva riņķī no šīs daudzās informācijas. Bet labāk, ka tās ir daudz un ir ko smadzeņot nekā, ja nav vispār nekādu ieteikumu, ideju, risinājumu.
- Ēmmm, (kautrīgi) – domā, kāds no ģeologiem ies manas bildes konsultēt?
- Jap, rubble trench jau bij piemirsises. Šķembas noteikti ir lētākas par betonu. Vienīgi tās ir jāskalo? Ar baļķīti blietēsana jau laikam nelīdzētu. Plus – vai tām sānos jāliek kaut kādu ģeotekstilu vai ko, lai smiltis no sāniem ar laiku neaizsērina ciet to šķembu “lentu” ? Visbeidzot – vai drenāžas caurule apakšā ir absolūti obligāta? Tā kā man tur nav piemērota slīpuma – ir aizdomas, kas tā caurule lielāko daļu laika peldēs gruntsūdenī, un tad jau jēgas no tādas nekādas neesot.

Ko Tu visu laiku rausties no pamatu sēšanās:) Tak pamēģini kaut pliku ķieģeli zemē iespiest, a Tev tur kāds laukums. Lielaka problema ir nepietiekami dziļu pamatu izcilāsana aukstumā. Tak normāla Tev tur tā grunts. Protams, daudz prātīgāk māju celt smilšu uzkalniņā. Mūsu senči tak, pirmajos ulmaņlaikos, visas jaunsaimniecības cēla uzkalniņos. Ne tur kādu lietus ūdens atvadīšanas sistēmu vajag, ne pagalmā kādreiz dubļi. Tev vienalga jāštuko uz kurieni ūdeņus novadīt, citādi visu pavasari sēdēsi peļķē.

Nav jau tā ka raustos – man te vnk ik pa brīdim kāds ieburkšķ, ka šitādā augsnē jau Tev tur iesēdīsies bla bla bla… Labi, piekāst. :)

Nūū, ja rok dziļos, tad jārok kā nākas vismaz metrs, jo citādi tieši tā – izcilās. Ja taisa seklos – tad jārūpējas to sasaluma līniju “novirzīt uz augšu”. Tā kā tam vajad daudz putika un nav baigi ūberdroši pārbaudītas metodes, kā to horizontālo putiku pasargāt no nedienām, tad pamazām apsveru Anša ieteikumu. Izvērtējot jūsu visu argumentus, cenšos būt loģisks un racionāls.

Patiesībā par savu grunti es pat varu priecāties – ka tur ir tik blīva, smuk smiltiņa un tik niecīga augsnes kārta. Uzkalniņu mazītiņu būs jāmēģina pašam uzrīkot. :) A aizvadīt ūdeni nav īsti normāli uz kurieni. Bet cik esmu novērojis gadu laikā – tajā pļavā zeme nav baigi slapjā pavasaros/rudeņos. Tā kā būs lab. :)

P.S. Didzi – Tevi pa teļļuku redzējām… ;)

Kā var vispār nesiltināt pamatus, ja sienas Tev būs supersiltas…
Domāju, ka manis minētie ģeologi īsai konsultācijai laiku atrastu un 9 ādas nenoplēstu.
Es tranšejā šķembas ar koku blietēju
http://www.failiem.lv/list.php?i=hyohkl
Lai cauruli liktu, pirmkārt vajadzīga zemāka vieta, kurp tecināt. Man tāda ir, bet stāv nepieslēgta. Ka tik nebūtu jau piesitusies ar mālu kā Ikšķiles Jānim.
Tekstilus nekur neliku, šķembas speciāli pieskaloju ar smiltīm.

- Nu pilnībā nesiltināt NAV apspriežams variants.
- Viltīgi izdomājis putiku pa vidu likt. Kas Tev tās par zaļajām šleifēm tur? Sava veida armatūra speciāla?
- Jā, ar to zemāku vietu man tur švaki.
- Šķembas speciāli pieskaloji ar smiltīm tādēļ, lai nesēžas vairs pēc tam (loģiski domājot) ?

Zaļā ir plastmasas (cietā, oriģināli sakausēt domātā, nevis mīkstā ar sprādzītēm) kravu sienamā lente. Bokalders ir stāstījis par īpašu stiklšķiedras armatūru, bet Latvijā un vēl liesajos gados tādu diez vai dabūsi.
Par šķembām likās, ka drošāk būs tukšo vietu aizpildīt.
Ja vispār izdomāsi lentu (ne plāksni), piegāz ar šķembām līdz zampas apakšai un guli mierīgs. Ja plūstošās smiltis ir populārs jēdziens, tad par plūstošajām šķembām gan nav dzirdēts.

O, interesanti izdomāji par to lentu. Ja tāda pieejama lielos apjomos – tad kāpēc gan neizmantot. ;)
Nūū, visticamāk, ka visprātīgāk būs vien tā lenta, turklāt, rubble trench izpildījumā. Un šķembas gan jau tiešām nekur neaizplūdīs. ;)

http://buildart.lv/wp/wp-content/uploads/2010/02/Salmmajas_pamati_2.gif

nu ļoti skopitaupīga versija ar puķiku. vienvārdsakot – var vēl kripatu no iekšpuses varbūt paskrubināt vaļā ielieto lenti – un nopuķikot kaut vēl 20cm vai 30 zem augsnes virskārtas līmeņa. nu jebkurā gadienā tagad tieša aukstumtilta nav. un augsne ja ir liesa un plāna, tad nav jāmoca nost, lai stāv zem grīdas, i ne gailis pakaļ nedzied.

Uz kāda pamata stāvēs skurstenis? Vai tas neiegrims putuplastos un vai nedeformēs betona grīdu?

Gan projektā pa vidu esošajai nesošajai sienai, gan arī skurstenim paredzēta lenta ar pamatnīti pēdējam objektam.

Write a comment