Iesūtītie komentāri un atbildes – apkopojums

19

Posted by Jānis, tas kurš bloga autors | Posted in Komentāri un atbildes uz tiem | Posted on 15-01-2010

Birkas:, , , , , ,

Nu re – sarunu vietnei vien divas dienas, a komentāri jau vairākos desmitos mērami. Tā kā šai blogā tā komentāru sistēma nav tā pārskatamākā – priekš sevis un citiem apkopošu iesūtītos vērtīgākos komentārus un manas sniegtās atbildes sakarīgā formātā.

Kāpēc neveido lielāku māju ar lielāku platību / un otro stāvu?
Iesākumā es aprobežošos ar šādu formātu, ko varu pacelt, nevis uzreiz sasapņošos par 150m2 māju, ko nekad tā arī neuzcelšu vai nepabeigšu. Nekas man neliedz pēc kāda laika izveidot piebūvi – tas ir elementāri, pateicoties izmantotajiem materiāliem.
Otro stāvu negribu izbūvēt, jo tas būs visai sarežģīti – masīvs starpstāvu pārsegums un jumta siltināšana kā arī caurums ar trepēm uz otro stāvu – tās ir lietas, ko man toč negribās darīt, turklāt tas gana nopietni sadārdzinātu pasākumu. (Jumtu vienreiz esmu siltinājis … Man pietiek… :D ) Bet nu kas zina – varbūt, ka dzīve piespiedīs un man nebūs variantu… Bet lai vai kā – es te tiešām nepretendēju uz superplašu moderno ideālmāju! Es būvēju māju, kuru varu pats uzcelt un kas būtu kā minimums derīga normālai dzīvošanai, pārspējot dzīvokļu saspiestību.
Bet paldies par daudzajiem ieteikumiem apdomāt – kur likšu saimniecības piederumus, instrumentus utt. Mierinājumam – man šai zemes gabalā jau ir vairākas saimniecības ēkas, kur šīs lietas glabāt, ja nu kas.  Vējtveri gan laikam tiešām vajadzēs nopietni apdomāt un veidot uzreiz negaidot citus laikus.

Ēkas sienaVirtuve kopā ar dzīvojamo telpu – vai tā esot labi?
Didzis: Uzskatu, ka pilnīgi garām. Moderni jau ir tagad taisīt vienu lielu istabu ar virtuvi tajā, bet reālajā dzīvē nezinu nevienu, kurš pēc vairākiem gadiem ar to būtu  apmierināts. [...]

Man nav NEkādu iebildumu pret virtuvi kopā dzīvojamo istabu – viss atkarīgs no uzskatu principiem, pieraduma un virsplīts nosūcēja jaudas. :) Vēl jo vairāk – tā kā esam veģetārieši, tad mums NEdraud ostīt kotlešu smaržas. Vēl jo vairāk – virtuve mums ir vieta, kur valda tikai patīkami aromēti nevis piedegušu reņģu smārds… :P

Kāpēc riepu pamati ir apsverams variants?
Riepas ir pieejamas biezā slāni un praktiski bez maksas. Un tā ir iespēja šim izlietotajam materiālam, kas parasti pūtu mežmalā vai izgāztuvē (ja vien to nesamaļ un nepārkausē, radot tonnām kaitīgu gāzu) dot otreizēju lietderīgu pielietojumu. Ja godīgi – ja būtu kantainas riepas, tas būtu daaaudz ērtāk, jo tagad jādomā, kā tās starpas aizpildīt normāli, lai veidotos līdzenas vertikālās sānu plaknes pamatu konstrukcijai. :)

Kā riepas ēkas pamatos var noturēt tās slodzi?
Gabis: Man tikai nav skaidra viena lieta. Kā tu plāno panākt to, ka tās riepas VISAS tiek vienādi pieblīvētas ar keramzītu vai nu ar ko tur. Jo tieši tas blīvējums būs tas, kas iedos tam krāvumam stabilitāti. Riepa pati par sevi taču deformējas.

Nē, riepas tiek nu tā ļoti pamatīgi pieblīvētas ar mālu/zemes masu, kas pēc tam sacietē. Betonu ar var liet, bet tad tam zūd jēga, ja jau cenšos bez betona iztikt (lai ietaupītu līdzekļus).
Riepa deformējas? Ja godīgi, riepās tak ir metāla kordi un tie nodrošina izturību ne pa jokam. Ja četrām piepūstām riepām neērtākajā pozīcijā (vertikāli) ir jānotur automašīnas pusotra divas tonnas, tad šeit pamatos ieliekot 120 riepas turklāt guļus un pieblīvētas ar cietu masu (nevis gaisu) – tās easy noturēs to mājas padsmit tonnu svaru. Tur jau tas vājprāta paradokss – ka ceļot standartiem atbilstošus lentveida pamatus no betona šādai mājai, tie spētu noturēt 240 tonnu svaru, kas ir vairāki vilciena vagoni – a man mājiņa labi ja padsmit tonnas… Pazīstams būvinženieris šausminās par šito vājprātīgo standarta prasību un izpratni, kas liek būvēt dzīvojamai mājai tādus pamatus, uz kuras varētu piecstāveni uzvālēt.

Un kāpēc es tomēr šaubos par riepu pamatiem?
Par riepu pamatiem pagaidām sajūta tomēr ir, ka tas varētu arī neizdoties – tieši projekta dēļ, jo neviens sertificētais būvinženieris jau nemācēs izrēķināt tādas konstrukcijas nestspēju un uzlikt parakstu uz projekta papīra – un to noteikti būvvaldē man prasīs. Bet šķūni es toč uz tādiem pamatiem uzvālēšu!

Un kāpēc gan neveidot laukakmeņu pamatus?
Didzis: Kur nu kur Lielvardes apkārtnē jau nu laukakmeņus var dabūt pilnīgo par velti. Ja nu vienīgi ar rokām būs jākrauj un traktoristam jāsamaksā. Pamatus no akmeņie samūrēt nu nav nekāda dižā māksla. Nu jā, ar māliem gan nesaķepināsi akmeņus :) .

Laukakmeņu man tur tiešām pašam netrūkst – taču es uzskatu, ka no laukakmeņiem IR jāmāk pareizi nolīmeņotus pamatus uzbūvēt. Un tos akmeņus, kas man tur – ar rokām nepakrāmēsi… ;) Plus, man vajag pamatu konstrukcijā vertikālus armatūras stieņus iedabūt, uz kā ķīpas sēdināt virsū. Laukakmeņu varianta tas nebūs visai forši izdarāms.

Ģeoloģiskā izpēte – veikt vai neveikt?
Šodien noskaidrojām, ka šāda izpēte maksā ap 160 latiem. Liek padomāt. Laikam izvēlēšos stundu divas ar lāpstu kārtīgi pastrādāt un pavasarī ierakšos pāris metrus vairākās vietās, lai palūrētu – ko nu atradīšu. Mana prognoze – superīgs smilšu slānis pāris metru dziļumā. Galvenais vien, lai tās nebūtu sasodītās plūstošās smiltis. Ja būs – tas liks bez ierunām taisīt plātņveida pamatus. Ja nebūs – varēs vairāk par finansiāli izdevīgākiem eksperimentālajiem pamatiem paštukot. :)

Comments (19)

Interesanti – kā vizuāli atšķirt plūstošās smiltis no parastām?

Laikam jau tā, ka plūstošās smiltis būs by default uzreiz slapja zampa. A parastas smiltis varbūt tikai pāris stundu laikā piesūksies ar grunts mitrumu. Man tā šķiet… Bet nu tad jau manīs. :)

Man domāt, ka ja repu pamatus liek 70cm dziļumā pamīšus, ar armatūru un pielej ar betonu – problēmām nevajadzētu būt.

Tur jau tas triks, ka tos riepu pamatus zemē nerok!! Var likt uzreiz sākot no zemes virskārtas līmeņa – divu riepu augstumā. BET apakša vienalga jānorok, un janoblietē ar šķembām/granti/smiltīm – ko nu kuram vajag atkarībā no apakšā esošās zemes stabilitātes. Bet var likt arī četru riepu augstumā – divas no tām iedziļinot zemē.

Nē, pamīšus riepas liek tad, ja no tām veido riepu sienu krāvumu ēkai – to parasti dara veidojot daļēji apbērtās zemes mājas. Pamatos riepas liek stabiņos – un stabiņus blīvi vienu pie otra, veidojot ciešu lentveida pamatu perimetru. Betonu iekšā principā nav vērts liet, jo tad jau uzreiz vari izvēlēties betona pamatus. :) Riepas + betona ieliešana katrā šajā riepu stabiņā = neefektīvi lēni un tāpat gana dārgi betona dēļ. Riepas + to piedzīšana ar mālainu/akmeņainu masu = ievērojami lētāk, vai pat ļoti lēti, taču jāiegulda smags darbs.

Lai vai kā – problēma varētu būt ar būvinženiera vai arhitekta dabūšanu, kurš šitādu pamatu konstrukcijas projektu parakstīs…

P.S. Smic – grāmatas joprojām ir pie manis, neesmu aizimrsis, vnk darbu baisi daudz un līdz Tevim tā arī nevaru saņemties aizbraukt… Es atvainojos!

ap 1995.gadu Valmieras pusē, Mārsnienā laikam , ar norvēģu arhitekta un ,laikam arī, ar norvēģu kristīgās baznīcas palīdzību tika uzcelts vesels ēku komplekss pēc salmu un malkas metodes , tas laikam bija rehabilitācijas komplekss ar garīgiem traucējumiem no bērnu namiem .

tas laikam bija rehabilitācijas komplekss pilngadīgajiem bērniem ar garīgiem traucējumiem no bērnu namiem , jo pēc pilngadības sasniegšanas un skolas beigšanas vieņiem bija bērnu nami jāpamet.

Nesaprotu kur rauts, ka tur ir komplekss? Tur tak ir viena māja no tiem salmiem.

par riepu pamatiem – domāju ka riepām nav nekādas vainas, arī nevajag satraukties par nelīdzenām pamatu vertikālajām sienām – tas piederas pie lietas.

bet riepu negatīvā puse slēpjas milzu darbieguldījumā – kā ar roku spēku tās tiek pieblietētas ar mālzemi, kleķi vai konutur.
vai tiešām ķīpas jāsprauž uz armatūras?
jo savādāk jau laukakmeņi ir super materiāls, par velti dabonams, un spēj tik stiept un mūrēt:)

Par nelīdzenumu runājot, nav jau runa par vizuālo aspektu, bet gan par to, ka būtu vēlams nosiltināt gan ārējo, gan iekšējo pamatu riepu lentas plakni. Tas varētu būt problemātiski.
Armatūras stienis vertikāli vēlams tādēļ, ka pirmais salmu ķīpu vainags ir jānostiprina un jāuzsēdina uz šādiem stieņiem. Lai gan stieņi nav pat vēlami – jo ķīpā iekšā metāls nav labi – pastāv kondensāta ierosinātājs.
Jāā, darbs ir nu baisais, lai tās riepas piedzītu ar mālu/akmeņu masu – bet toties tas viss ir gandrīz bez maksas!! Tik cik riepas uz būvvietu jāatved. Šķūnim vai kādai saimniecības ēkai es noteikti šito variantu izmantošu, jo riepas pat pamanījos sadabūt…. :D Tagad jādomā, kur tās likt, jo pamatus būvēšu no keramzīta blokiem.

tos keramzītus mūrēsi jau no paša sākuma – apakšas, vai apakšā kautkas cits būs? vispār kādas ir cenas? nesen vienai mājelei ielējām par ~40Ls kubikmetrā betonu pamatos. 7 kubikmetri iegāja.

iekšā bedrē – perimetra grāvī varētu sagāzt viskautko kas pie rokas lieks – būvgruži, utt, un tad virsū pāris armētas betona vai fibo mūra kārtas

Tur jau tas triks, ka pamati būs ļoti sekli, bet apakšā paliels, pamatīgi noblietēts smilšu un mazliet šķembu spilvens. Un tad uzreiz trīs slāņi ar rekamzīta blokiem. Es teicu – māja ir ārkārtīgi viegla un betona liešana tranšejā ir baisākais resursu perebors!

Cik lasīju blogu, tad vēl neesi izdomājis kāds būs jumta segums! Iesaku Koka šindeļus, skaidas vai lubiņas, kas ir lētākais jumta materiāls!! It kā kalpo pat 50 – 70 gadus!! Tikai laikam tavā gadījumā jumts būs pārāk lēzens! Vēl arī iesaku tāda veida jumtu, lai vēlāk varētu izbūvēt mansardu, jo kā parasti vienmēr ģimenē nāk pieaugums un pēc tam rodas prasības pēc lielākas mājas! Bet tikmēr trepes uz otro stāvu un otra stāva logus nav jāzbūvē.

Esmu izdomājis – visticamākais būs vien tas pats Ruuki profilētais skārds (ja tā to sauc). Nav dārgs un ir viegli / ātri uzlikt. Nedomāju, ka lubiņas es varētu pats bez nošaušanās uzilkt – laikietilpīgs process, kuram vajag arī visai pamatīgas zināšanas. Jumta slīpums – 23°.
Par mansardu un ģimenes pieaugumu – kur nu vēl vairāk – man puika jau ir un tūliņ būs arī meitiņa. Bet es NEšaubos, ka mums tajos 104m2 vietas būs pilnīgi pietiekami. ;) A pēc gadiem 10 jau noteikti varēšu arī mierīgi kādu piebūvīti uztaisīt, ja vajadzēs! :)

Metāla jumtu izdzirdot šermuļi pārskrien pār muguru… Tad jau labāk eternit šīferu liec… Esi biji krusas laikā zem bleķa jumta skaņa laba… Lietu gan nedzirdēsi ja būs laba siltumizolācija virs griestiem… Un vēl der aizdomāties vai ir vērts zem magnēta sēdēt… Metāla jumts ir arī ļoti slidens vit sevišķi mitrs… labums ir ka tas ir ugunsdroš arī pērkona laikā…
Lubiņu likšana darbietilpīgs proces bet ēka skaista… ja ir mežš tad lētākais variants… ir redzēti sludinājumi ar lubiņu plēšamo

Ja godīgi, krusa 3x gadā mani absolūti nebiedē un netraucē. Man tieši patīk, ja līst lietus uz skārda jumta. Kā reiz pašreiz mansardā ar skārda jumtu dzīvoju. Gaumes jautājums.
Virs griestiem noteikti vairāki desmiti cm ar siltumizolāciju jāliek.

Magnēts? Vai tad skārds magnetizējas? Pa jumtu dzīvoties netaisos, lai vajadzētu pa tā slīdamību satraukties – vēl jo labāk – sniegs ātrāk nāks lejā, nebūs jātīra pašam, ja jau tik slidens.

Oiii nēē – ar lubiņām, es kā absolūts nepraša, pat nedomāju ņemties. Ruuki jumtu tak var divās dienās uzkrāmēt. Lubiņas es tur mēnesi likšu, plus fig zin vēl kā salikšu…

Lai vai kā – arī līdz jumtam vēl tālu. Braukšu uz Ķīpsalas izstādi un skatīšos, kas labs piedāvājumā, kā izskatās materiāli un kādas cenas. :)

vēl ir varianti:
- ruberoīda jumts, ko atjauno vidēji ik pēc 5 gadiem
- polietilēna plēves jumts, ko atjauno nedaudz biežāk.
- tukšo pudeļu jumts
- ārā mesto logu stiklu jumts
- brāķētu un lētu akmensmasas flīžu jumts
- māla, betona, kaļķa javas jumts
- iluzors jumts, bez jumta, bet ar jumta sajūtu.
daudz dažādi jumta segumi ir iespējami.

Ir arī zaļais jumts, jeb uz ruberoīda uzbērta augsne un iesēta zālīte.

Ja vienslāņa ruberoīdu uzskata jau bezmaz par higroskopisku, tad saknēm nederot pat parasta plēve, bet tikai īpašas. Es gan neticu, ka caur 1 mm polietilēnu cilvēka mūžā kas izlīstu.

Write a comment